„Slepičí tour je způsob, jak ukázat, že o zákaz klecových chovů slepic usiluje celá republika. Za kampaní tak stojí konkrétní tváře na konkrétních místech. Vznikne z toho spoustu krásných fotek, kterými politikům ukážeme, že slepicemi doopravdy žije celá ČR,“ doplnila za organizátora v podobě neziskové organizace OBRAZ zástupkyně produkčního týmu tour Jana Menčíková.

„Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Nemohou roztáhnout křídla, nemohou se proběhnout. Celý svůj život stráví v drátěné kleci, ze které není úniku. Je potřeba se do toho opřít a zakázat klecové chovy zákonem,“ řekl předseda organizace Marek Voršilka s tím, že by rádi prosadili zákon ještě během letošního roku.

Od kampaně si OBRAZ slibuje zviditelnění tématu klecových chovů nejen u politiků a médií, ale i u té části veřejnosti, která se o tour dozví nebo se do ní zapojí.

JEŠTĚD, RADNICE ČI ZOO

Jak to celé bude fungovat? Večer si plyšovou slepici vyzvedne přihlášený dobrovolník a během následujícího dne ji vyfotí u dominanty svého města. Odpoledne bude jeho úkolem převézt ji k dalšímu zájemci v řadě.

Na Liberecku by se potenciální dobrovolníci vyfotili hlavně u liberecké radnice či Ještědu. „Považuji to za skvělý nápad, více takových akcí. Zvolila bych buď radnici, nebo Ještěd,“ svěřila se sportovkyně a politička Zuzana Kocumová. Stejný výběr učinil i organizátor akce Nazdar Bazar Petr Noščák. „Za mě radnice, Ještěd nebo liberecká přehrada,“ navrhla statutární předsedkyně spolku Šance zvířatům Františka Zverková.

Na vzdálenější výlet by vzal plyšovou slepici ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. „Vzhledem k mému vztahu k Jizerským horám bych udělal fotku někde v nich. Ať už v bučinách na viničné cestě u Oldřichovského sedla nebo u pěkných přehrážek na Nové louce.“ U hráze přehrady Bedřichov by se zase se slípkou zvěčnila liberecká autorka Karolina Francová.

„Samozřejmě bych se vyfotila v naší zoo, protože to je jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v kraji. A také proto, že zoo velice dbá na pohodu zvířat a podmínky, v jakých naši chovaní jedinci žijí,“ odpověděla na otázku mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová.

Slepičí tour vzbudila obrovský zájem, kapacita dobrovolníků se naplňuje a v těchto dnech probíhá sestavování tras pro všech sedm slepic. „Máme přihlášené účastníky například ze Světlé pod Ještědem, Jablonce nad Nisou, České Lípy, Turnova, Harrachova ale samozřejmě i z Liberce a dalších měst. Celkem je z Libereckého kraje zatím jenom 12 účastníků, nepatří mezi nejobsazenější kraje,“ svěřila se Menčíková.