„Od roku 1998, kdy původní koncepce centrálního vytápění krachla, vlastně nevíme, co se bude dít dál, a město se stále tváří, že nám nic neřekne. Zavdává tím akorát příčinu k tomu, aby vznikaly podobné iniciativy, jako je sdružení Teplo za 399,90. Tím zase přidělavá starosti dalším družstvům, která musejí svým členům vysvětlovat, proč také nebojují za nižší ceny tepla,“ řekl Deníku předseda Stavebního bytového družstva Pozemní stavby Victor Šálek.

„Ono je to líbivé. Řekne se teplo za čtyři sta korun a spousta lidí na to slyší. Ale když srovnám cenu všech dodavatelů tepla v celém Libereckém kraji, ani u jednoho se nedostanu pod pět set korun za gigajoule tepla,“ dodal.

Stavební bytové družstvo Pozemní stavby přitom v minulosti za nižší ceny tepla bojovalo, a zpočátku patřilo mezi společenství, z nichž nakonec vzniklo občanské sdružení Teplo za 399,90, v současnosti prezentované Stavebním bytovým družstvem Sever, firmou Lada Martimex, vlastníkem bytů Alexandrem Kendikem nebo odběrateli z Bytového družstva Vackova.

„Před rokem jsme si všichni nechali zpracovat studii, u které jsme doufali, že nám rozkryje všechny otázky ohledně cen tepla. Výsledek byl ale takový, že nás to stálo pouze peníze. Do celé záležitosti se navíc začaly tahat politické záležitosti některých členů sdružení. Proto jsme usoudili, že bude lepší být ostražitější a že se pokusíme najít s teplárnou společnou řeč,“ uvedl Victor Šálek.

Podle něj byla doposud veškerá jednání s teplárnou velmi konstruktivní. Vedení bytového družstva se navíc podle předsedy informovalo také u Energetického regulačního úřadu v Jihlavě, který neshledal na cenách tepla z liberecké teplárny nic protizákonného. „Z tohoto důvodu jsme také podepsali dvousložkové ceny tepla. Z našeho pohledu to bylo jediné rozumné řešení. Nenašli jsme totiž zákonný důvod, proč dvojsložkové ceny tepla bojkotovat,“ doplnil předseda.