„Stanovený počet podpisů se nám bez diskuze podaří brzy nasbírat," popsal Deníku Jan Korytář (ZpL).
Přípravný výbor měl v plánu odevzdat petiční archy už na dnešním jednání zastupitelstva. Díky tomu, že se v řádném termínu nepřihlásil žádný zájemce o liberecké letiště, jehož prodeji chce opozice zabránit místním referendem, může sběr podpisů pokračovat i nadále.
„Potřebujeme nasbírat více podpisů. Část jich nemusí být uznána, tak chceme počítat s rezervou. O tom, zda bude arch předán na březnovém zastupitelstvu se musíme ještě dnes poradit," doplnil ve středu Jan Korytář. Zastoupení ve výboru místního referenda má po dvou členech Změna pro Liberec, Zelení a nestraníci.
Pokud se skutečně podaří nasbírat 8100 platných podpisů, nemělo by nic bránit vypsání místního referenda. To by bylo platné pouze tehdy, pokud by se ho zúčastnilo alespoň 35 procent voličů, tedy zhruba 20 tisíc občanů.
Radost ze získaných podpisů nesdílí s opozicí vedení města.
„Autoři petice by měli lidem říkat celou pravdu. Občané nyní podpisem petice nehlasují o prodeji libereckého letiště jednou pro vždy. Vyjadřují se k současnému záměru prodeje a za rok a půl to může být celé jinak," poznamenala primátorka města Martina Rosenbergová a dodala: „Chceme-li občany do rozhodování o strategických záležitostech skutečně zapojit, nedělejme z nich ovce a postavme se takovému kroku zodpovědně a řekněme jim také, čím chceme tento příjem nahradit. Bude to zvýšení daně z nemovitosti, jak navrhuje Změna pro Liberec, nebo zvýšení poplatku za odpady? S tím nemohu souhlasit. "
Celá situace by podle primátorky mohla skončit i rušením některých městských organizací.
„Zrušíme některou z městských organizací Divadlo F. X. Šaldy, botanickou zahradu, městskou policii? Nevím ale i o tom by autoři petice měli občany informovat, jinak s nimi hrají pěkně špinavou hru," dodala k celé záležitosti primátorka Martina Rosenbergová.