Srpnová povodeň spláchla pobočku pošty v Dětřichově nedaleko Frýdlantu. Od té doby musí tamní obyvatelé se složenkami do Frýdlantu. Nová pobočka měla otevřít dnes. To se ale nestalo. Je v tom háček. Obec by si měla poštu provozovat sama.

„Na to nemůžeme přistoupit. Je to státní podnik, tak se má o své pobočky starat a ne to hodit na nás,“ řekl odhodlaně starosta Dětřichova Stanislav Šťasný. Nadzvedlo ho, že Česká pošta se snaží převést veškeré náklady na obec. „Máme platit provoz, doručovatelku. Ale po povodních nemáme peníze ani na rozvoj obce,“ pokračoval. Jednání s Českou poštou probíhají několik měsíců, teď se ocitla na mrtvém bodě. Nikdo nechce ustoupit. „Nabídli jsme, že České poště odpustíme nájem, ale dál jít nemůžeme,“ vysvětlil starosta.

Nyní se občané rozhodli sepsat petici, kterou podpořili i lidé z okolí. Celý problém je v tom, že Česká pošta přichází s novým projektem Partner a snaží se víc zapojit obce do nákladů na provoz poboček. Poněkud nešťastně k tomu využila srpnovou povodeň. Podle tiskové mluvčí Pošty Marty Selicharové ale v Dětřichově pošta bude. „Od poloviny prosince zde otvíráme výdejní místo,“ uvedla. To ale Štasnému nestačí.

Je to státní podnik, tak se má o své pobočky starat a ne to hodit na nás. Máme platit provoz, doručovatelku, ale po povodních nemáme peníze ani na rozvoj.“ Stanislav Šťasný, starosta Dětřichova

„Chceme plnohodnotnou pobočku. Na výdejním místě si složenku nezaplatíte, vlastně tam nelze udělat žádné finanční transakce a lidé budou muset stejně do Frýdlantu,“ řekl. Bojovat chce i nadále. „Pošta tady nakonec bude,“ věří. Podobná situace je i v Bílém Kostele, tam ale vedení na projekt Partner nakonec přistoupilo.

Pobočku budeme provozovat my, ale pošta alespoň zaplatí rekonstrukci,“ uvedl starosta obce Jiří Formánek. Tento stav mu nepřijde nejlepší, ale poštu v obci potřebují. „Je tu mnoho starších lidí, ti nemohou jezdit do Chrastavy nebo až do Liberce,“ dodal. Dohodu potvrdila i Selicharová. „Pošta by měla fungovat v Obecní knihovně. Z bývalých prostor jsme dostali výpověď,“ uvedla.

Starostovi vadí, že rekonstrukce nových prostor se táhne. „Vypadá to, že bude nejdříve v únoru, přitom bez pošty jsme již od srpna,“ postěžoval si. Rychlost rekonstrukce ale neovlivní, provádí ji Česká pošta. V obou obcích dosud funguje výdejní místo. Každý den se na určeném místě zastavuje poštovní dodávka. „Ale je to jen na patnáct minut, řada lidí to ani nestihne,“ podotkl Formánek.