„Od té doby, co jsem poznala Ještěd, dostal můj život nový smysl. Vzniklo silné pouto. Je to síla, která mne sem neustále táhne. Láska," svěřila se autorka z německých Drážďan Petra Kurowski se svým vztahem k slavné dominantě Liberce a Libereckého kraje, k Ještědu.
Sama pro letošní víkendové Oslavy Ještědu připravila výstavu komiksových příběhů o tomto kopci.

Například v Legendě o Ještědu vysvětluje po svém, jak vznikl slavný Hubáčkův tvar rotačního hyperboloidu. Bohové se domluvili a ulili obrovskou kapku, možná slzu, a tu poslali na zem.

Oslavy Ještědu se celé nesly v komiksovém duchu. Vedle výstavy a dílen pro děti zde nechyběla komiksová módní přehlídka.

Dorazil i známý spisovatel, autor Grandhotelu a Aloise Nebela, Jaroslav Rudiš. Film Alois Nebel v nadmořské výšce 1 012 metrů zde v sobotu večer pořadatelé také promítali. Jako každý rok dostali šanci zahrát si na Ještědu také regionální kapely. A uskutečnil se i závod ve vynášení pivních sudů na vrchol kopce.

Sobotní pozdní večer patřil kapele Priessnitz, se kterou vystoupil sám Jaroslav Rudiš.

„V Liberci jsem studoval pedagogickou fakultu. Vracím se sem často, dokonce mám v Libereckém kraji, v Lomnici nad Popelkou, nyní trvalé bydliště," řekl Rudiš.

Jak prozradil, uvažuje o tom, že by po Grandhotelu napsal další příběh spojený s městem pod Ještědem.

„Ještěd je magické místo, místo mezi nebem a zemí. Fascinuje mne. Když chce člověk získat nadhled, vyjede si na Ještěd," zdůraznil spisovatel. „Přitahuje mne i samotný Liberec, a to hlavně mísením německého a českého živlu. Ještěd je pro mne srdeční záležitostí, proto jsme sem přenesli příběh Grandhotelu. Přitom já jsem nepracoval tady, ale v hotelu Zlatý Lev," prozradil.

Oslavy Ještědu, které kromě města podpořily letos hlavně evropské dotace z programu Cíl 3, si každý rok nenechá ujít průměrně kolem deseti tisíc návštěvníků.

Tento rok jich ale bylo o poznání méně.

„V tom vedru šli asi lidi raději k vodě," podotkla za organizátory Jitka Mrázková. Jak se svěřila, ráda by jednou dosáhla toho, aby se oslavy konaly nejen na kopci, ale i dole v Liberci.

Někteří návštěvníci spojili návštěvu oslav s výletem do přírody, vyšlapali na Ještěd pěšky nebo kopec zdolali na kole. „Jsme tu poprvé. Přišli jsme proto, že Ještěd je symbolem Liberce," řekl Jiří Plodek, který dorazil s rodinou.

Nejmladší závodník Jakub Stránský.Nejmladší závodník

- nejmladším závodníkem v soutěži vynášení pivních sudů na Ještěd byl teprve patnáctiletý Jakub Stránský

- jak řekl, krizi dostal zhruba ve dvou třetinách kopce, přesto příští rok chce se sudem šlapat zase

- jako dorostenec nesl nižší zátěž než ostatní, jeho sud obsahoval 15 litrů nealkoholického piva

- muži nesou padesátilitrový sud s pivem, ženy 15 litrů

- Jakub zvládl kopec napoprvé ve vynikajícím čase, 48:28 minut

- vyhrál večeři a noc na Ještědu