Sychrov bude v sobotu hostit multižánrovou Slavnost jablka

Slavnost jablka pro všechny věkové kategorie můžete v sobotu navštívit v areálu novogotického zámku Sychrov. Akce začíná v 8.30 a hlavní roli na ní budou hrát jablka a jablečné produkty. Připravena je řada soutěží, v rámci kterých budou vybráni vítězové soutěžní výstavy jablek, vyhlášen bude NEJ štrůdl regionu a pro nejmenší bude připravena jablečná stezka. Součástí jablečného dne bude i hudba. Jednak lokální, vystoupí ale i celorepublikově známí umělci, například The Apples, kapela Jelen s Kateřinou Marií Tichou, LENNY či Mňága a Žďorp.

Zpěvačka Lenny.Moderování Slavnosti jablka se ujme netradiční moderátorská dvojice Patricie Strouhalová z Radiožurnálu a liberecká rodačka Marcela Augustová z České televize.

Do zoo na Den zvířat

Zábavný program k oslavě Světového dne zvířat připravila na sobotu liberecká zoo. Koná se od 10 do 13 hodin a děti i dospělí se mohou těšit na poznávací trasu se zvířecími otázkami po areálu, malování na obličej, ukázky zoopřírodnin (kosti, kůže, lebky), prezentaci Centra pro zvířata v nouzi Archa i Střediska ekologické výchovy Divizna, na různé soutěže a dílničky.V areálu zoo navíc potkají postavičky zajíce a vlka v nadživotní velikosti z legendárního seriálu Jen počkej, zajíci!

V Liberci na jinak uzavřený zámek

V sobotu i v neděli se veřejnosti otevře jinak zavřený zámek. Pro návštěvníky jsou připraveny čtyři okruhy reprezentativní koridor v bočním křídle, kaple, věž a zámecké zahrady. Zatímco věž a kaple se veřejnosti otevřela už loni, boční křídlo bylo zavřené téměř dvě desítky let. Vstup do zámku je s ohledem na bezpečnost možný je ve skupinách po dvaceti lidech. Zámek bude otevřený po oba dny od 10 do 17 hodin, vstup je bezplatný.

Do Vísky na historii i pouštění draků

Hned dvě akce můžete navštívit ve Vísce na Frýdlantsku. První je zítra večer přednáška historika Ivana Rouse o druhé světové válce na Frýdlantsku. V kulturním domě ve Vísce začíná v 18 hodin. V sobotu je pak připravena akce především pro rodiny s dětmi, a sice oblíbená drakiáda. Začíná ve dvě hodiny odpoledne na hřišti ve Vísce. Kromě soutěží draků je na programu i ukázka akrobacie leteckých modelů.

Do kina Varšava na amatérské filmy

Festival amatérských filmů Liberecka proběhne v sobotu v Liberci. Začíná v jednu hodinu odpoledne v kině Varšava, odkud se ale po exkurzi po budově v rekonstrukci přesunou příznivci amatérského filmu na projekce do restaurace Tatáž Pakáž. Soutěžní přehlídka vyvrcholí ve večerních hodinách předáním cen poroty a koncertem kapel Rolls Toys a Superhero Killers.

Na běh po schodech a stopách Buriana

Na nultý ročník běhu nazvaného Po schodech Vlasty Buriana se můžete v neděli vydat k jeho rodnému domu v Lucemburské ulici v Liberci. Od jedné hodiny odpolední se tak můžete zaregistrovat k běhu na jeden či více okruhů, přičemž v jednom okruhu dlouhém 1250 metrů vyběhnou účastníci 260 schodů nahoru a 115 schodů dolů. Akce je pořádána u příležitosti Dne architektury, který připadá právě na první říjnovou neděli.

Divadlo F. X. Šaldy otevírá dveře

Do zákulisí velkého divadla v Liberci se můžete vypravit v neděli dopoledne. Komentovaná prohlídka divadla F. X. Šaldy začíná u bočního vchodu do divadla (naproti poště) v 9.00, 9.30, 10.00 a 10.30. Připraveny jsou tedy celkem čtyři prohlídky, kde budou návštěvníci ve 30 minutách zavedeni do zázemí divadla.

Na rybaření dětí

Čtvrtý ročník rybářských závodů dětí proběhne v neděli na Kateřinsko radčickém koupališti v Liberci. Závody začínají v 9 hodin dopoledne, prezentace o půl hodiny dříve. Závodu se mohou zúčastnit mladí rybáři do 15 let, lovit se bude v týmech vždy 2 děti a 1 dospělý jako dozor a pomocník.

Na Jizerku na dětský den v vílou Izerínou

Den plný zábavy je dnes nejen pro děti připraven na Jizerce. V bohatém programu je zahrnuto pozorování oblohy dalekohledy, astronomická stezka, práce se dřevem, návštěva muzea, procházka po ptačí stezce, v 15 hodin pak začne závod v pouštění draků před muzeem. Děti zabaví tvořivé dílny ve spolupráci s regionálními výrobci nebo lezecká stěna ve sklárně, kde jsou k dispozici i lezečtí instruktoři. Dětský den na Jizerce začíná v 10.00 a končí ve čtyři hodiny odpoledne. Doprava je od nádraží v Kořenově na Jizerku kyvadlově zajištěna autobusem Beruška. Během dne se objeví i víla Izerína.

Liberec hostí festival outdoorových filmů

Mezinárodní festival outdoorových filmů hostí od pondělí do čtvrtka Liberec. Promítat se bude v Centru Lidové sady. První filmy se začnou hrát v pondělí v 18.00, všechny tři snímky jsou z české produkce. Postupně se objeví i filmy z řady dalších zemí světa. Promítací časy jsou každý den v 18.00 a ve 20.00. Poté se Mezinárodní festival outdoorových filmů přesune do Jablonce, kde se budou snímky hrát od 14. do 15. října, o tři dny později je uvidí lidé v kině hejnickém.