„Projekt jsme převzali od Jihomoravských hasičů a je součástí vzdělávání obyvatel při situacích, které je nějak ohrožují,“ vysvětlil zástupce libereckých hasičů a propagátor projektu v kraji Svatopluk Štěpnička.

Na webových stránkách hasičů a zanedlouho i policistů jsou k dispozici materiály, které přehlednou formou přináší zpracované tři okruhy témat – ochranu obyvatelstva, požární prevence a bezpečnost občanů. Celkem jich je 32.

„Ale není to konečné číslo, témata budou přibývat,“ dodal Štěpnička. Všemi tématy provází zájemce „chytré blondýny“, které vysvětlují, jak se v krizových situacích zachovat. „Jde o kolegyně z jižní Moravy. Je to vtipný způsob, jak suchá fakta přiblížit lidem,“ popsal Štěpnička.

Materiály jsou dostupné pouze v elektronické podobě na internetu. „Vzhledem k současné finanční situaci se stává využívání internetu trendem a budou tak prezentovány i zřejmě ostatní projekty,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková. Podle Štepničky jsou všechny materiály volně ke stažení i k použití. „Stačí si zadat webovou adresu a všechny materiály si můžete použít, jak potřebujete,“ řekl. Zároveň ujistil, že materiály jsou poctivě aktualizovány a přizpůsobují se novým vyhláškám a zákonům.

K využití jsou jako výukové materiály pro školy, ale i pro obce a úřady nebo soukromé firmy či jednotlivce. „Myslím, že je to zpracováno tak jednoduše i srozumitelně, že se v tom vyzná opravdu každý“ shrnula Michalíčková.

Témata jsou k dispozici na hzslk.cz a policie.cz