Stejně jako během vánočního období budou v ulicích i policisté s dlouhými zbraněmi, na některých místech už byly rozmístěny betonové zátarasy, třeba v okolí velikonočních trhů. Na silnicích se chystají dopravně bezpečnostní akce. Uvedla to mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien.

V České republice už dva roky trvá první stupeň ohrožení terorismem, tedy zvýšená bdělost. Policisté proto dohlížejí na takzvané měkké cíle, jako jsou obchodní centra, letiště, nádraží a jiná místa s větší koncentrací lidí.

"V následujících dnech se tedy navíc zaměříme také na velikonoční trhy, církevní akce, kostely a jiné církevní objekty," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Bezpečnostní opatření podle Tuhého mají preventivní charakter. "Policie ČR v současné době nemá žádné informace o tom, že by České republice hrozilo nějaké konkrétní bezpečnostní riziko. Rozhodně ale nechceme situaci z pohledu bezpečnosti nijak podcenit," dodal.

Provozovatelé kulturních a společenských akcí mohou na policejní informační telefonní lince 800 255 255 získat metodickou pomoc pro zajišťování bezpečnosti těchto akcí.

Policie se zaměří také na automobilovou dopravu, do preventivních akcí se zapojí desítky dopravních policistů. Působit budou podle Tuhého i proti rizikovému chování, které souvisí s alkoholem.

"V loňském roce jsme během velikonočních svátků zkontrolovali 52 tisíc řidičů, z nichž 223 bylo pod vlivem alkoholu nebo drog. U 69 dopravních nehod sehrál roli právě alkohol. A co je nejsmutnější, během těchto pár dní na silnicích vyhaslo šest lidských životů," připomněl policejní prezident.

Velikonoce jsou podle policie na silnicích rizikové i proto, že lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a mnohdy vyjíždějí i sváteční řidiči nebo lidé, kteří v zimě neřídí a za volant usednou po dlouhé době. "V tomto období s ohledem na teplejší počasí vyrazí také první motorkáři, a ani ti proto nezůstanou stranou zájmu policistů," doplnila mluvčí policejního prezidia.