Nadužívání antibiotik mi tedy rozhodně nehrozilo. A acylpirin čili „aspirin“, jak se říkalo univerzálnímu léku na teploty, vydávala snad jen v předzvěsti blížící se smrti. Vše ostatní léčila svými osvědčenými recepty. Medem, citronem, slanou vodou a kycolem. Přežila jsem já i moji sourozenci.

A aby ne. Kycol, zkomolenina německého „Kühzagel“ čili kravská oháňka býval ceněnou a oblíbenou bylinou jizerskohorských horalů a kořenářek zejména při hojení ran či bércových vředů. „Dokonce i dnes se setkám s tím, že z nemocnice přijdou pacienti s doporučením, aby si obklad z kycolu přikládali,“ potvrdil praktický lékař MUDr. Jiří Srna.

Podle něj je odvar z této byliny účinný i při nachlazení a bolení v krku. Stejně jako třeba šalvěj má hojivé a dezinfekční účinky.

Přívržencem takzvaně babských receptů sice tento jablonecký lékař podle svých slov není, nicméně i on jich po krátkém rozhovoru z rukávu pár vysypal. Kde je totiž hranice mezi moudrostí obyčejných, zkušených lidí a klasickou medicínou při léčbě běžných nemocí? A tím nachlazení, které si občas zbytečně zaměňujeme s chřipkou, ve většině případů je.

Slaná voda? Malý zázrak

„Často také radím svým pacientům, ať si při bolestech v krku kloktají obyčejnou slanou vodou. Lžičku kuchyňské soli rozpustíte ve skleničce vlažné vody. Nestojí to skoro nic a má to úplně stejné účinky jako řada různých drahých preparátů,“ říká lékař, když lidé krčí rameny, že 150 korun na televizí doporučené léky nemají.

Shodujeme se v tom, že právě tyto „babské recepty“ jsou často haléřovou alternativou pěkně reklamně obalených, avšak několikanásobně dražších prostředků. .„Já sám jsem se ještě jako gymnazista často trpící bolestmi v krku léčil roztokem peroxidu vodíku. Ten máme také většinou doma všichni v lékárně. Zase do skleničky od hořčice asi 0,05 tří procentního roztoku, vykloktat, a zaručeně to vyčistí krk od bakterií,“ doporučuje lékař.

Sůl působí při nachlazení skutečně jako malý zázrak. Kdysi mi jedna starší dětská lékařka doporučila ponořit dětem při nachlazení předloktí, ale zejména nohy do horké slané vody. Od té doby to praktikuji a účinně. „Krev se horkou vodou rozproudí až k srdíčku, člověk se prohřeje, takže to význam asi má,“ přitaká MUDr. Jiří Srna.

„Hlavně ženy, které trpí takzvaným syndromem studené nohy a nejdou spát bez ponožek, mívají opakované záněty močových cest. Jistě to souvisí i s hormonálním složením, ale koupele rozproudí krev zejména v oblasti pánve a sníží i počet gynekologických problémů. Jistě jste slyšela i o takzvané cévní gymnastice. To znamená, že si do jednoho škopku dáte studenou, do druhého horkou vodu a střídavě do nich pokládáte nohy, působí účinně na rozšíření cév,“ popisuje lékař .

Ale zpět k nachlazení. Nejúčinnější zbraní proti tomu je prostě se vyležet. „Já vím, že tomu nefandí doba ani zaměstnavatelé, ale je to to nejlepší, co můžete udělat,“ doporučuje doktor Srna. A na pocení měly babičky ať už z kraje či hor jednoznačný recept lípu. Dobrý je také černý bez, který také snižuje teplotu. Pokud vybíráte čajovou směs, nezapomeňte, aby obsahovala podběl lékařský, který tiší suchý kašel.

Na kašel je výborný i sirup z medu a cibule nebo sirup z celého vymačkaného citronu a medu. Med prý zvyšuje své léčivé účinky přidáním skořice.Účinným lékem na kašel, bolest v krku a dokonce ztrátu hlasu je také česnek. Syrový stroužek nebo rozetřený v teplé vodě. Doslova vitaminovou bombou z domácí lékárny je i obyčejný celer. Kromě vitaminů skupiny B, C, K, A, E obsahuje i draslík, hořčík, chrom, sodík, železo, zinek a vápník.

Slepičí polévka nejen na duši

Zaručeným receptem našich babiček při léčení celé řady onemocnění, včetně pravé chřipky, byla také slepičí polévka. Když jsem se pídila, v čem je právě kuřecí nebo lépe originál slepičí vývar tak účinný při léčbě nachlazení, našla jsem zajímavý odkaz na serveru Novinky cz. Podle něj plicní specialista z University of Nebraska Stephen Rennard zjišťoval, zda kuřecí polévka sníží pohyb neutrofilů. Tedy buněk, které spouštějí v místě infekce zánět. Studie potvrdila, že ano, ačkoliv vědec podle serveru nebyl schopen vysvětlit, které složky polévky onen pozitivní vliv způsobují…

Jak se vypořádat s následky nachlazení či chřipky, která podle epidemioložky Jany Prattingerové z Krajské hygienické stanice v Liberci zatím neudeřila, už tedy víme. Jak mu ale předcházet? „Otužováním,“ radí jednoznačně MUDr. Jiří Srna. V létě se třeba co nejvíce koupat v chladné vodě, aby člověk přišel do zimy otužilý,“ dodává.

A jak se dívá na očkování proti chřipce, k němuž je právě teď podle epidemioložky Jany Prattingerové ta nejvhodnější doba? „Jsem rozhodně pro. Je to dobrá prevence, rozhodně neuškodí,“ dodává MUDr. Srna. „Já sám očkovaný nejsem, ne že bych hlásal něco jiného, ale zatím jsem to ještě nějak nestihl,“ přiznává lékař …

Máte osvědčený babský recept?

Pokud i vy sami dáváte při nachlazení přednost nějakému svému osvědčenému domácímu receptu před návštěvou lékaře, podělte se s námi. Ty nejzajímavější zveřejníme a jednoho z vás odměníme knížkou. Pište na adresu: jana.svecova@denik.cz