Čtyři dny v týdnu přichází do libereckého Bílého kruhu bezpečí oběti domácího násilí, ublížení na zdraví, nebezpečného pronásledování, vyhrožování nebo znásilnění, pohlavního zneužívání a jiných deliktů. „Za loňský rok jsme poskytli 233 konzultací, z toho ve 143 případech opakovaně,“ připomněla manažerka libereckého BKB Zuzana Fejksová. I přes tato nemalá čísla řada lidí neví, že když se stanou obětí zločinu, mají nárok na anonymní a bezplatnou pomoc.

„Toto právo je poměrně málo využíváno,“ vysvětluje případová manažerka libereckého BKB Zuzana Fejksová, která připomněla, že oběti mají v některých případech nárok zažádat si i o doprovod důvěrníka. Ne vždy je totiž k dispozici rodina, která by poškozeného v těžké životní situaci podržela. Na BKB se například obrátila třicetiletá žena odsouzená za hospodářský delikt, která byla před nástupem do vězení znásilněná několika muži. Vyšetřování probíhalo pro ni ve velmi nevýhodných podmínkách. Podařilo se jí ale díky BKB získat důvěrníka, který ji provedl trestním řízením až k odsuzujícímu rozsudku všech pachatelů. „Vnímala jsem především jeho morální podporu,“ svěřila se žena.

Podle Fejksové se organizace snaží, aby pomoc obětem byla komplexní. „Doprovázíme naše klienty v rovině sociální, psychologické, psychoterapeutické a právní,“ vypráví sociální pracovnice, která sama v BKB pracuje rok a půl. „Mnohdy přijdou oběti až za nějakou dobu. Zpočátku si myslí, že situaci zvládnou, pak se ale začnou vracet vzpomínky,“ dodala pracovnice, pro kterou jsou jedny z nejtěžších situací případy zneužívání dětí.

BKB mohou oběti navštívit i anonymně v Palachově ulici nebo na 485 150 707 a 605 952 852 více info na stránkách www.bkb.cz.