Třináctiletý Paris a osmiletá Surya Bára jsou možná poslední bílí tygři, které budou v liberecké zoo žít. Vedení zahrady totiž uvažuje o tom, že s jejich chovem skončí. Liberecká zoo chová bílé tygry od roku 1994, kdy sem přijeli ze švédské Zoo Eskilstuna dvouletí sourozenci Isabella a Columbus. O pár let později zoo získala nepříbuzného samce Sitara ze Zoo Madrid (Španělsko), kam na oplátku putoval Columbus.
Bílí tygři jsou zvláštní formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem. Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Bílí tygři byli vyšlechtěni v Indii, s jejich chovem se začalo v 50. letech minulého století.
„Chceme otevřít diskusi s veřejností. Zároveň ale budeme hájit stanovisko, že bílé tygry chovat nechceme,“ sdělil Nejedlo. K tomuto postoji vedlo hned několik důvodů, o kterých promluvil hlavní zoolog liberecké zoo Luboš Melichar.
„Jedním z nich je naše členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií, která doporučuje chovat vybrané druhy tygrů, a to sibiřského a sumaterského. Ten je téměř na pokraji vyhubení. Bílý tygr není ani živočišný druh, ani poddruh. Je to biologická chyba, ve volné přírodě nemá příliš šancí na přežití,“ vysvětlil Melichar.
„Dalším problémem je kapacita současného pavilonu. Máme dva druhy kočkovitých šelem, kromě tygrů ještě lvy, a ty množit chceme. Obojí ale kvůli nedostatku prostoru nelze,“ vysvětlil s tím, že rekonstrukce šelmince se stala jednou z priorit zoo a měla by být hotova do čtyř let.
Posledním důvodem je vývoj, kterým prošly zoologické zahrady za poslední roky, kdy začaly upouštět od chovů podobných raritních zvířat a zaměřují se především na ohrožené druhy. O koťata bílých tygrů tak přestává být zájem a už u posledního vrhu liberecká zoo řešila, kam s nimi.
„Nikdo je nechtěl a nechceme je přeprodávat do cirkusu. Záleží nám, kam naše zvířata půjdou,“ dodal Melichar, podle kterého chová bílé tygry už jen osm zařízení v Evropě a Izraeli a žije v nich celkem 24 tygrů. Za poslední rok se přitom nenarodilo ani jedno mládě.
Liberecká zoo momentálně chová 13letého Parise a osmiletou Suryu Báru. O tom, že by je přemístila, zoo neuvažuje. Podle Melichara se tygři většinou dožívají kolem patnácti let, v některých případech žijí i delší dobu.
Vedení zoo si uvědomuje, že skončit s chovem bílých tygrů je nepopulární krok. Už teď má petice proti jeho zrušení přes tisíc podpisů. Jejich autoři apelují na zoo, aby si atypicky zbarvené šelmy nechala. „Bílí tygři patří k Liberci, je to ohrožený druh a je to jeden z jedinečných symbolů v našem kraji,“ píše jeden z nich.
Přestože vedení zoo přiznává, že bílí tygři jsou velkým lákadlem, poklesu návštěvnosti se po ukončení chovu nebojí. Ředitel také nevyloučil možnost, že by bílí tygři žili případně na jiném místě v Liberci. Podle něj by to ale nebylo šťastné řešení.