Nápad je to možná ztřeštěný, ale nakonec proč ne? Vždyť koncem března se interiér muzea promění ve staveniště plné rozkopaných rozvodů v ruchu sbíječek a dalších stavebních úprav, které vyvrcholí koncem roku 2019 kompletní proměnou interiérů Severočeského muzea. Na cestě ke skutečně moderní kulturní instituci se objevila příležitost zabavit veřejnost něčím na muzeum hodně nepravděpodobným. Závodem horských kol.

Na kole po schodech přes výstavní sály

Pořadatel celé sobotní akce je Freeride Team Ještěd o. s. v čele s Janem Tandlerem celý týden připravoval trasu Severočeským muzeem tak, aby byla bezpečná nejen pro závodníky, ale i pro muzeum samotné. Ve spolupráci s pracovníky muzea se pečlivě zabezpečily všechny exponované úseky, kde by hrozilo poškození kulturní památky. Dodejme, že muzeum je už dávno vyklizené a je až na vzácná kachlová kamna, která se zabednila, zcela prázdné. Na starobylých schodech jsou položeny zátěžové koberce, po nichž se budou prohánět bikeři.

Akční tečka za výstavou Kolo

Celá akce může sice vypadat jako spadlá z hodně bláznivého nebe, ale není to tak úplně pravda. Ředitel muzea Jiří Křížek k tomu řekl: „Jsme rádi, že ještě před definitivní proměnou muzea můžeme lidem nabídnout trochu nečekané zábavy. Navíc horská kola v muzeu jsou tečkou za úspěšnou výstavou Kolo 1817-2017, která připomněla dvě stě let cyklistiky. Na výstavě byly hlavně unikátní historické exponáty, teď pro změnu uvidíme v muzeu v akci moderní horská kola“. Dodejme, že exhibiční závod horských kol MuezuMTB Race je pravděpodobně první svého druhu v kulturní instituci.

Akce pro celou rodinu

Tak jako výstava historických kol předvedla unikátní kousky z historie kola, čeká veřejnost unikátní sobotní akce, která se slovy vedoucího výstavního oddělení Severočeského muzea Ivana Rouse „už nikdy nebude opakovat“. Závod odstartuje v sobotu 24. března v 11 hodin dopoledne na technicky zaměřené trati plné překážek. Závodníků bude max. čtyřicet, jednotlivé kategorie jsou rozděleny na ženy, muže a děti (6 – 12 let). Je dobré přijít včas, protože už ve 12.45 hodin se vyhlásí vítězové jednotlivých kategorií. Už jen proto, že takový závod se opravdu těžko zopakuje.