Několikametrové skoky, všudypřítomní diváci a adrenalin kolující v tělech dvou desítek bikerů. Tak by se dala krátce shrnout světová premiéra duálního závodu ve fourcrossu v úzkých uličkách obchodního centra. Extrémní podívanou v sobotu hostilo OC Forum v Liberci.

„Závod je hodně zvláštní tím, kde se jede. Eskalátory a kluzká podlaha není ideální pro žádného bikera. Tento závod beru spíše jako exhibici a zábavu pro diváky," popsal Deníku ještě před startem Michal Prokop. Ten je právem nazýván jedním z nejlepších jezdců fourcrossu nejen České republiky, ale i světa. Prokop však až do poslední chvilky netušil, zda vůbec odstartuje. Jeho let z Arizony byl zrušen a do Liberce přijel doslova za pět minut dvanáct.

O vítězi rozhodovala desetina sekundy

Cesta na sever Čech se nakonec vyplatila. Rozřazovacím pavoukem se Prokop prokousal až do finále, kde nestačil na dalšího českého reprezentanta Tomáše Slavíka o pouhých třináct setin sekundy. Ti nejrychlejší zvládli projet náročnou trať obchodního centra za zhruba sedmnáct sekund.

„Závod to byl opět ojedinělý, jako vždy, když se jede v nákupním centru. Z mého pohledu se diváci bavili, a o to v tomto druhu závodu jde především," poznamenal krátce po dojetí světový šampión Michal Prokop. S druhým místem je bohatě spokojen. „Vzhledem k cestování, které jsem před závodem měl, jsem s výsledkem spokojen. Bedna je vždycky fajn," doplnil.

Přeskočit auto? Bez problémů

A v čem že byl právě DualMall tak ojedinělý? Obchodní centra nikde na světě ještě nezažila podobný závod, kdy by se proti sobě na start v jedné trati postavila dvojice závodníků tváří v tvář. Trať byla navíc hodně náročná. Pomyslnou třešničkou na dortu byl takzvaný step-up, laicky řečeno skok z pasáže o patro výš nebo přeskok zaparkovaných Volkswagenů Amarok. Až neuvěřitelně zní, že se celý závod obešel bez větších šrámů.

První ročník soutěže se ale neobešel bez „dětských nemocí". Například v jízdě o třetí místo zkřížili trať Jakubu Říhovi a Markovi Paškovi diváci. Jízda se tak musela opakovat. Většina jezdců i přes drobné nedostatky odjížděla z Liberce spokojena.

„Byla to bomba a myslím, že takové akce by se měly dít častěji, klidně každou zimu. Je zajímavé, že se takové unikátní akce dějí zrovna v České republice. Tenhle český styl bychom trošku chtěli ukázat i v zahraničí," popsal šťastný vítěz a jeden z organizátorů soutěže Tomáš Slavík.

DualMall neměl na programu pouze fourcross v uličkách nákupního centra. Neskutečné triky mezi jednotlivými jízdami předvedla špička na MTB a BMX kolech. Vítězem exhibice byl vyhlášen Tomáš Zejda před polským bikerem Bartekem Obukowiczem.

Co je fourcross?
- Tratě vedou jen z kopce, kdy ve stejný moment startují čtyři jezdci

- Základem je nejrychlejší start ze startovní brány

- Jedna z nejmodernějších disciplín cyklistky