Babička, kterou o důchod obere její povedený vnouček, načež jí uštědří i pár strkanců. Matka, jejíž hlava slouží jako boxovací pytel pro opilého manžela. Úspěšný a chytrý muž, jehož okolí nemá ani potuchy, že je doma terorizován tchyní a manželkou, které se proti němu spikly… i to jsou případy, s nimiž se setkávají pracovníci intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím. Jedno takové zařízení bylo otevřeno také ve Frýdlantu, kde má sloužit lidem celého severního cípu Libereckého kraje.

Pobočka libereckého intervenčního centra vznikla na Havlíčkově náměstí a otevřeno má každou lichou středu od 13.30 do 16. hodin. Jeho pracovníci poskytují potřebné poradenství, spolupracují se sociálními odbory a dokážou ženám najít například vhodný azyl. Jejich klienty přitom nejsou pouze ženy, jak by se mohlo na první pohled znát.
„Dostávají se k nám i muži, je jich asi 20 ročně. Polovina z nich jsou většinou senioři, které týrají jejich už dospělí potomci,“ podotkla sociální pracovnice libereckého intervenčního centra Libuše Niková.

V nedávné minulosti například řešili případ muže, kterého pronásledovala exmanželka. „Psala mu sprosté sms, vyhrožovala smrtí jemu i jeho nové přítelkyni, dokonce mu dělala scény i v práci,“ vzpomněla Niková kuriózní případ. I on nakonec našel pomoc v intervenčním centru.

Frýdlantská buňka blíž lidem z vesnic

Frýdlantská pobočka nevznikla náhodou. Týrané a bité osoby ze vzdálenějších koutů Liberecka často nemohly za pomocí vycestovat do Liberce, ať už kvůli velké vzdálenosti a časové náročnosti, tak kvůli omezenému příjmu peněz od násilníka v rodině. Potvrdil to i starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

„Domácí násilí nezná hranic, máme ho i u nás na Frýdlantsku. Ve městě bývá anonymní, na vesnici zase často zanikne v bučení krav,“ zdůraznil starosta.

Důležité kontakty pro oběti násilí

Intervenční centrum Frýdlant
Havlíčkovo náměstí 304
(bývalé středisko sociální péče, od radnice ulicí Borovského)
Tel: 723 248 343
482 311 632

Intervenční centrum Liberec
Tanvaldská 269, Vratislavice
(tramvaj č. 5. a 11. zastávka Nová Ruda, pak 3 min. chůze směr pivovar
Tel: 482 311 632

Podle ředitele Centra intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje Ivo Bráta, domácího násilí neubývá, více se však o něm mluví a stále více žen nalézá odvahu věc řešit. I tak jde ale o špičku ledovce a většina fackovaných, ponižovaných a bitých lidí služby intervenčních center nevyhledá. „Často to odkládají kvůli finanční situaci, žijí třeba v domě násilníka. Říkají si třeba, až děti dostudují, až za rok. Máme i případ, kdy žena snášela týrání 30 let, což byl extrém. Muži se zase stydí k nám jít,“ posteskl si Brát.