Celkem pět milionů korun připravil kraj do programu s názvem Ochrana škol jako možných měkkých cílů. Dotaci mohou využít obce, tedy zřizovatelé škol a také privátní sektor či církev zřizující základní školu.

„Peníze na tento program jsme využili z přebytku loňského hospodaření. Reagujeme tím mimo jiné i na výsledek dotazníkového šetření, ze kterého vyplývá, že více než třetina škol nemá zpracované metodické plány, které potřebují na lepší zabezpečení budov, dětí a pedagogů. V tom jim chceme co nejvíce pomoci,“ uvedl hejtman Martin Půta.

U nočního požáru pily na Jablonecku zasahovalo 8 hasičských jednotek.
Nejrušnější den loňského roku prožili krajští hasiči den před Štědrým večerem

Peníze mohou zřizovatelé škol využít například na vzdělávací a výcvikové akce pro pedagogické i nepedagogické pracovníky či vytvoření metodických plánů v souladu s pokyny Ministerstva vnitra.

“Už dříve využil kraj podobně zaměřený dotační titul Ministerstva vnitra, který ale skončil. Zapojilo se do něj 16 škol a vzděláváním prošlo přes 300 jejich zaměstnanců,” uvedl tiskový mluvčí kraje Filip Trdla. Krajský odbor školství má nyní vlastní tříletý projekt na systematické proškolování dalších škol zřizovaných Libereckým krajem včetně jednoduchých metodických návodů k běžnému použití ve smyslu strategie UTEČ, SCHOVEJ SE, BOJUJ!

Kromě toho se dvakrát do roka konají ve spolupráci s policií cvičení na téma AMOK - útok aktivního střelce, do kterého se za poslední dva roky zapojily střední školy v Turnově, Frýdlantu, České Lípě i Jablonci nad Nisou.

Mohlo by vás zajímat: Pod miliardu. Oprava bazénu v Liberci by mohla být levnější, než se čekalo

Zdroj: Jiří Louda