„Zatím zavádění různých technických a technologických opatření, jako jsou například detektory kovu nebo turnikety na kartu u vchodů, neplánujeme. Spíše se chceme zaměřit na vypracování plánů a strategií, jak jednat a jak urychleně informovat akademickou obec v případě, že by v některé z našich budov došlo k nebezpečné krizové situaci,“ informoval rektor TUL Miroslav Brzezina.

Liberecká univerzita sestavila tým pro otázky bezpečnosti v areálu, ve kterém je například právník a manažer kybernetické bezpečnosti František Tomeš. Bezpečnostním hrozbám a jejich prevenci se v těchto dnech také věnují všichni rektoři společně a jednají i s ministerstvem školství.

„Nejméně by teď situaci prospělo dělat zbrklé kroky, které mohou být i nákladné, ale v důsledku málo účinné nebo zcela k ničemu. Je potřeba situaci nejprve analyzovat. Intenzivně o tom jednáme s rektory napříč vysokými školami i s ministerstvem, chceme postup sladit,“ zdůraznil Brzezina, který společně s kvestorem Vladimírem Stachem, plukovníkem Liborem Špráchalem a odborníkem na ochranu měkkých cílů prošli areál univerzity a konzultovali možná bezpečnostní rizika.

Technická univerzita v Liberci připravila pietní místo pro vzpomínky obětí čtvrtečních tragických událostí na FF UK v Praze. V sobotu se uskutečnila společná vzpomínková akce.
FOTO: Stovky lidí zamířily do libereckého kampusu. Proběhlo zde pietní setkání

Jako nejzranitelnější místo se dá označit srdce kampusu na Univerzitním náměstí, kde se střetává hodně lidí, kteří se navzájem neznají. „Například bezpečnostní rámy jsou technicky neproveditelné pro univerzitní provoz, když na jednu přednášku dorazí třeba 250 posluchačů,“ upřesnil mluvčí TUL Radek Pirkl s tím, že univerzita má roztroušené budovy po celém městě včetně kolejí a menzy.

Studenti i zaměstnanci univerzity mohou využít psychologické poradenství, které zde funguje od počátku 90. let minulého století díky Akademické poradně a centru podpory TUL. Ta v roce 2022 poskytla téměř 160 hodin psychologického poradenství, podle vedoucí poradny Ivety Pospíšilové bude počet hodin za loňský rok ještě o něco vyšší. „Máme dvě psycholožky, které pro nás pracují externě. V případě zvýšeného zájmu jsme schopni kapacitu nasmlouvaného poradenství nebo i počet psychologů navýšit,“ podotkla Pospíšilová.

Poradna již delší dobu plánuje zavést také psychoterapeutické služby pro studující, zaměstnance a zaměstnankyně TUL. K dispozici by měly být v průběhu letošního roku.

Tohle je TOP 5 projektů, které se v Libereckém kraji v roce 2024 začnou stavět.
Školy a náplavka. TOP 5 projektů, které se v Libereckém kraji začnou stavět

Liberecká univerzita zorganizovala 23. prosince pietní setkání, kterého se zúčastnily stovky lidí. Na schodech budovy G zapalovali svíčky a tiše vzpomínali na vyhaslé životy nejen pedagogové a studenti, ale i lidé bez vazby na univerzitu. „Je to hrozná tragédie, a je nepředstavitelné, že se něco takového vůbec může stát. Zvlášť v předvánočním čase, kdy tento hrůzný skutek vyzní ještě tragičtěji. Je strašné, když si uvědomím, kolik rodin přišlo o své blízké. Čekáte, že vaše děti přijedou na Vánoce domů a ono se to nestane, protože se ve škole stali obětí řádění psychopata,“ řekla proděkanka Fakulty zdravotních studií TUL Zuzana Paukertová po skončení pietního shromáždění.

Studenti v minulosti zapalovali svíčky a pokládali květiny u sochy před budovou P v Komenského ulici. „Jsem hluboce otřesen dnešní událostí na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Pozůstalým chci vyjádřit upřímnou soustrast. Nedokážu si představit vaši bolest. V jednom adventním přání jsem před časem psal, že je těžké hledat motivaci, nevidíme-li světlo. V tuto chvíli ho nevidím,“ dodal děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Jan Picek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Likvidace skládky či úklid lesíku. Liberečtí vězni zvelebovali město

Zdroj: Jiří Louda