K dalšímu rozšíření do podvědomí z řad cyklobikerů bezesporu přispěly i Slavnosti singltreku, které uplynulé tři dny pohltily Lázně Libverda.
Ty jsou zároveň prozatím jediným nástupním místem, odkud mohou nadšenci na úzké stezky vedoucí povětšinou po vrstevnici najet.

„Podařilo se nám vybudovat unikátní dílo světových parametrů, kdy jsme na konci první etapy předali příznivcům singltrekových tratí prvních dvanáct kilometrů upravených stezek,“ uvedl Jan Pospíšil, starosta obce Lázně Libverda.

Šetrné k přírodě

Podhorská obec je jedním ze tří členů Svazku obcí Smrk, který se do projektu vložil. Dalšími jsou pak Nové Město pod Smrkem a město Frýdlant. Mimo něj se na vzniku v republice naprosto ojedinělého projektu podílely Lesy České republiky a Česká Mountainbiková Asociace. Projekt, na jehož konci se milovníci bezpečné jízdy v terénu dočkají více jak šedesáti kilometrů stezek na českém i polském území, se podařilo zafinancovat mimo jiné z dotací Evropské unie.

„Singltrekové tratě vnímáme jako šanci, jak využít krásnou krajinu Frýdlantska, místa s bohatou historií a zároveň současnými problémy. Hledali jsme využití lesů při minimálním narušení přírody. A to singltrekové tratě nabízí,“ přidal se Ludvík Řiřáč z Oblastního ředitelství Lesů ČR v Liberci.

Nadšence si nové tratě již našly. A po víkendu jich určitě navíc pár přibylo. Svazek obcí totiž uspořádal na úvod sezony Slavnosti singltreku. Bohatý program zahrnující bajkovou školku, možnost zlepšit techniku na kole, otestování kvalitních kol, lanové centrum, netradiční závod nebo i kulturní vsuvku v podobě vystoupení živých kapel přilákal návštěvníky i ze vzdálenějších míst.

„Přijeli jsme na celý víkend z Jičínska. Slyšeli jsme od známých z Liberce, že projížďka vážně stojí za to, a měli pravdu. Znám podobné tratě ze zahraničí a musím uznat, že první singltrek u nás se jim s přehledem vyrovná a v něčem je dokonce i předčí,“ neskrýval nadšení Jan Kotrč, který přijel i se svými dětmi.

Do budoucna by novinka Jizerských hor mohla pomoci i vysoké nezaměstnanosti, která na Frýdlantsku již dlouhodobě panuje. S rozvojem stezek a nových nástupních míst se jednak nabízí možnosti podnikatelům v cestovním ruchu, a jednak by i mohl přinést nová pracovní místa.