„Pojďte si vybrat Barborku,“ lákají klienti občanského sdružení D.R.A.K. v jedné z chráněných dílen. „Stuhu si ale musíte uvázat sám,“ smějí se. Právě jsem se přišel podívat na otevření nové bezbariérové terasy, ale vešel jsem do špatných dveří. V této chráněné dílně normálně vyšívají, ale blíží se svátek sv. Barbory, a tak je dílna plná větviček z ovocných stromů.

Teď už mě navádí do správných dveří, kde právě hovoří ředitel sdružení Ladislav Kořínek. Na otevření terasy s kolegy přichystal bohatý program, který nazval Slavnosti svaté Barbory, příroda ale opět zvítězila. „Bohužel, většina našeho programu se musela zredukovat, účinkující nedorazili,“ omlouvá se s pohledem upřeným z okna. Přesto vystoupily slečny z umělecké školy se svým hudebním číslem.

Původní terasa byla v dezolátním stavu a hrozilo i nebezpečí jejího zřícení a možného úrazu. Obnova terasy trvala několik měsíců a dokončena byla v listopadu. Projevy netrvají moc dlouho a jde se přestřihnout páska. Hned poté následuje prohlídka objektu. „Za měsíc se tu vystřídá kolem tisíce lidí,“ říká jednatelka společnosti Lenka Bobvošová.

Procházíme chráněné dílny a jako první navštěvujeme tu, ve které jsem již byl. V další dílně se šijí polštáře. „Přijímáme normální zakázky, kdo má zájem, může si u nás nechat něco ušít,“ vysvětluje jednatelka. Nabízí polštářky ve tvaru hrocha nebo psa, ale nejvíce vedou motivy Vánoc. V další dílně se zase zdobí napečené perníčky. Každý si může vyzkoušet své umění.

Občanské sdružení D.R.A.K. bylo založeno pro lidi, kteří se ocitli ve svízelné životní situaci. Mají dítě s tělesným postižením nebo byli nuceni sami zvládat důsledky svého zdravotního handicapu. Sdružení před nedávnem zrekonstruovalo i venkovní nevzhledný prostor, z kterého vznikla ekologická zahrada.