Co na tom, že kuchyňská linka nebo gauč jsou z druhé ruky! Hlavně, že si Musilovi ve svém domku v Hrádku nad Nisou, který zdecimovala srpnová povodeň, mají vůbec na co sednout. Mají si také díky darům od příbuzných a známých co obléci. Velká voda jim totiž až na pár kusů oblečení odnesla i veškeré šatstvo. Nemluvě o pračce, ledničce, mrazáku i autě.

„Dvě místnosti jsme už dali jakž takž do kupy, máme tady nové omítky, podlahy, funguje tu elektřina a můžeme tady topit. Pro nás je hlavní to, že jsme doma, že jsme se vrátili do svého. Po povodni jsme totiž žili v prvním patře u syna. U nás v přízemí bylo všechno pryč,“ říká sedmašedesátiletá Hana Musilová, která se po povodni v srpnu psychicky zhroutila. V domku žije s mužem 40 let a všechno, co si za ta léta společně vybudovali, jim povodeň sebrala.

Kuchyň a obývací pokoj září dnes novotou. Chodba a další místnosti jsou ovšem na první pohled v ostrém kontrastu – osekaná omítka, tu a tam plíseň, vytrhaná elektřina a promáčené zdi, které se Musilovým od srpna nepodařilo vysušit. Jak říkají manželé, teď přes zimu je nechají tak, stejně by nevyschly.

„Barák má 120 let, naštěstí vydržel. Při poslední povodni před osmi lety jsme měli vodu jen 60 centimetrů vysoko. Vůbec nás nenapadlo, že by teď mohla dosahovat až do výšky dvou metrů. Nejenže vlna přišla hodně rychle, ale ještě měla obrovskou sílu. Utekli jsme k synovi, nedalo se nic jiného dělat,“ podotýká jednasedmdesátiletý Antonín Musil, který den po záplavách vylovil z bahna dvoutisícovku. Byly to jediné peníze, jež se mu podařily zachránit z celého důchodu.

I když při každém větším dešti oba manželé znervózní a nemůžou v noci spát, jsou už dnes schopní najít ve vyprávění o srpnové pohromě i špetku humorného nadhledu. „Na zahradu nám voda odněkud přinesla nafukovací bazén. Taky k nám připlavala psí bouda. Soused u nás hledal po povodni své zimní pneumatiky. Gumy jsme našli, ale jenom dvě. A ještě nebyly jeho,“ popisuje povodňové nálezy Hana Musilová.

Teď si manželé nepřejí nic jiného, než aby zima byla mírná a jaro přišlo brzy. zatím jim ovšem počasí moc nepřeje. „To víte, že máme strach, aby promáčené stěny v krutých mrazech nepopraskaly,“ říká žena. Antonín Musil dodává, že se podle něj může povodeň vrátit kdykoli, jestliže se nebude pravidelně čistit koryto Nisy. „Po povodni politici kázali, že se máme odstěhovat z dosahu vody. Ale podobná povodeň tady přece nebyla stovky let,“ míní muž.