Přestože měla dovolenou, přijela si prohlédnout novotou svítící suterén školy se skříňkami pro děti. I tudy se v srpnu prohnala velká voda.

Současně s ředitelem Petrem Chvojkou mluvila o tom, jak by ministerstvo školství, které věnovalo na opravy povodněmi zdecimovaných škol v Libereckém a Ústeckém kraji 40 milionů korun, mohlo ještě pomoci.

Například se stavbou nové mateřské školky. Po té bývalé totiž nezůstalo v srpnu ani prkno. A nová přijde podle ředitele na bezmála 52 milionů korun.
„Bez lidí, kteří nedokážou zabrat, by byla pomoc státu na nic. Proto sem ráda jezdím, všichni se tu semkli. A konec roku je šancí k tomu, abychom si řekli, co ještě můžeme udělat,“ řekla náměstkyně.

Jak uvedl ředitel školy, stát přispěl spolu se sponzory nejen na nové šatny pro žáky, ale kromě jiného také třeba na projekt nové mateřinky. „Novou školku postavíme sice také na břehu, ale o kus výš. Pokud nám to vyjde, bude to nejhezčí budova v Raspenavě,“ zdůraznil Petr Chvojka. „Těší nás, že sem z ministerstva jezdí. Takové návštěvy nemáme každý den,“ doplnil.

Evě Bartoňové předvedli žáci speciální a praktické školy svou Vánoční hru, kterou pro konec roku nacvičili. S vyprávěným i zpívaným příběhem o narození Ježíška jim vydatně pomáhala jejich učitelka. Ta současně žáky doprovázela hrou na kytaru. „Trému jsme měli hodně velkou, ale tu máme vždycky,“ svěřila se po skončení půlhodinového představení Kristýna Prošková, žákyně sedmé třídy.

Děti si spolu s učitelkou také samy pracně vyrobily dekoraci a kostýmy. „Asi dvě scény jsme omylem přeskočili, ale myslím, že nebylo nic poznat,“ dodala žákyně

Čas už musím chápat jako vzácnost

Raspenava – Kdyby před několika lety někdo mezi novináři a učiteli vypsal anketu o nejoblíbenějšího politika Libereckého kraje, možná by ji vyhrála tehdejší náměstkyně hejtmana Eva Bartoňová (ODS). Už šest let pracuje na ministerstvu školství v Praze, nyní jako náměstkyně.

Nestýská se vám po rodném kraji?
Bydlím tady pořád, v Praze jenom přespávám. I když je pravda, že jsme se s mužem usadili u Nového Boru, odkud on pochází, ačkoliv já jsem se narodila v Železném Brodě a do školy chodila do Jablonce. To víte, že se mi stýská.

Vaše ODS ztratila před dvěma lety Liberecký kraj a teď také libereckou radnici. Pořád jste členkou?
Dostala jsem několik nabídek, abych přestoupila do jiné politické strany. Ale nechtěla jsem. Pořád jsem v ODS, protože to odpovídá mému přesvědčení. Žádné vyšší funkce ale nevykonávám.

Pocházíte z Libereckého kraje, žijete tady. Srpnové povodně vás musely zasáhnout víc než většinu pravověrných Pražanů.
Proto jsem přijela i teď do Raspenavy. Vzhledem k mému věku už zacházím s časem jako s velkou vzácností. Jezdit po kraji a do vyplavených míst je pro mne osobně důležité, ráda tomu čas věnuji.