Když se řekne pouť, většina lidí si představí střelnice, kolotoče, pestrou všehochuť zboží z Číny. Stále víc se ale u nás dostávají ke slovu poutě tak, jak v minulosti skutečně vypadaly. Jednou z nich bude i Svatojánská pouť pod Ještědem. Konat se bude už tuto neděli před hostincem U Šámalů pod vrcholem Ještědu.

Návštěvníky čeká celodenní program včetně ukázek místních zvyků, písní i krojů. Právě ty hrají v příběhu zcela zásadní roli. „Před časem jsem sbírala materiál o lidových krojích a zjistila jsem, jak obrovská a navíc nepřetržitá tradice se váže právě k Podještědí a jak bohaté jsou tamější tradice, nepřerušené poválečným vysídlením," říká novinářka a jedna z organizátorek Svatojánské pouti Jana Patková.

Zcela zásadní pro ni bylo setkání s folklorním souborem Horačky. Slovo dalo slovo a nápad uspořádat Svatojánskou pouť byl na světě. Premiéru bude mít právě v neděli.

STÍNÁNÍ KOHOUTA

Setkat se tu můžete se zajímavými lidmi, například s ševcovským mistrem, Milanem Dvorským, podle kterého vznikla jedna z postav českodubského betlému, ochutnat speciality, poslechnout si písně, které tu zněly už i za pobytu Karolíny Světlé a připomenout si dávné zvyky Podještědí, jako třeba stínání kohouta, v podání souboru Horačky.

FLAŠINETY A ZMRZLINA

Už v 10.00 hodin se na louce před Šámalovým hostincem rozezní flašinety a otevřou se stánky s místními produkty. Ochutnat můžete uzené ryby z Českého Dubu, slavné zmrzliny z Ralska, pečivo od místních pekařů a cukrářů. K vidění budou i ukázky starých řemesel.

FARÁŘ, SPISOVATEL, HISTORIK

Vrcholem dne bude mše svatá, která byla vždy nedílnou součástí každé pouti. Celebrovat bude liberecký arciděkan Radek Jurnečka, společně s místním farářem Miroslavem Maňáskem za doprovodu Komorního chrámového sboru Arcikůrovci z Liberce.

Podještědský kroj.

Během celého dne budou v sále hostince probíhat také přednášky se zajímavými lidmi z Podještědí. Setkáte se tu například s historikem Janem Havelkou ze spolku Dubáci, který se stejně jako Horačky zabývá obnovou místních tradic,

spisovateli Zdeňkem Jodasem nebo Dominikem Rubášem, který se věnuje studánkám i skalním útvarům Podještědí, či archeologem Josefem Matiáškem.

Michal Gorec ze Zdislavy bude vyprávět o výrobě ručního papíru a předseda cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský zase připomene odkaz Otce vlasti v přednášce „vinařství postaru".

PODOJIT KRÁVU, OSEDLAT KONÍKA

Ani na děti organizátoři nezapomněli. Potěšit se mohou s živými ovečkami nebo kozami, ti odvážnější si mohou i podojit krávu. „Ale ne naživo, bude pro ně připraven jakýsi dojící „trenažer" na kterém si zkoušejí zručnost studenti zemědělské školy," přibližuje Jana Patková. K vidění budou i koně, s nimiž lesáci předvedou ukázku těžby dřeva. Zkrátka pro každého něco. Více o celém programu naleznete na: http://svatojanskapout.kallib.cz

Kudy na pouť?

Z Horního Hanychova lanovkou na Ještěd

z Horního Hanychova přes Pláně

z Horního Hanychova rovnou k Šámalům

Ze Záskalí hřebenovkou přes Javorník a rozhlednu Rašovka

Autem na Rašovku

Procházkou z Proseče pod Ještědem

Ze Světlé pod Ještědem