Město Liberec stále nemá jasno, co udělá s chátrajícím Liebiegovým palácem, který osiřel poté, co se z něj Oblastní galerie přestěhovala do revitalizovaných lázní. Na pomoc si proto přizvalo architekty. Ti své nápady prezentovali v úterý odpoledne veřejnosti na radnici.

„Vycházeli jsme ze zadání města, které požaduje, aby palác v budoucnu sloužil hlavně jako místo pro mezigenerační setkávání lidí a také jako místo kulturních aktivit. Objekt jako takový bychom ponechali bez výrazných zásahů. Uvnitř by vznikly sály pro různá využití. Celý areál by se pak dal nádherně propojit s okolními prostory, s parky a pěšími trasami," uvedl architekt Petr Šikola s tím, že by například nechal odstranit stávající přístavbu vlevo od hlavního vchodu, která sloužila správci.

LIEBIEGŮV PALÁC. Město Liberec má před sebou nelehký úkol, zachránit historicky cennou budovu, na což bude ovšem potřebovat spoustu peněz. Bez evropských dotací se neobejde. Ty jsou ale vázány tím, že objekt pak nesmí být využíván komerčně. Památka tak stále bude atakovat městský rozpočet.

„To by umožnilo vzdušný průchod do parku a zahrad, který by mohla lemovat voliéra nebo skleník, ale také stupňovité sezení," doplnil Šikola.

Další z architektů má za to, že by se nová náplň paláce neměla lišit od té původní. „Navrhujeme reprezentativní prostory. Na druhou stranu to musí být náplň, kvůli které se budou lidé vracet. První patro by mohlo sloužit drobnějším institucím. Místo by zde našel i mezigenerační dům a místopisné muzeum. Ve druhém patře by se mohla zřídit expozice na poctu Liebiegům. Třetí patro by se hodilo pro výzkumné a badatelské centrum pro vývoj architektury," nastínil své představy architekt Petr Stolín.

S poměrně odvážným návrhem předstoupil včera před libereckou veřejnost architekt Zdeněk Fránek.

Podzemní garáže

„V areálu by mohly vzniknout podzemní garáže se 150 místy a s parkem na střeše. Celý objekt jsme se totiž snažili pojmout tak, aby byl finančně soběstačný. Zároveň jsme k návrhu přistupovali s mottem, že palác může sloužit seniorům, kteří svými zkušenostmi obohatí ty nejmenší. Připadá nám to jako smysluplné spojení, které vnese do památky život," tvrdí Fránek.

Mimo jiné podotkl, že by rozhodně neboural stávající historické garáže, které byly prvními ve střední Evropě.

Veškeré architektonické studie budou k nahlédnutí na webu města. Radnice chce do Liebiegova paláce přestěhovat Komunitní středisko Kontakt, které nyní sídlí v pronajatých prostorách.

„Bez dotací ovšem objekt nikdy neopravíme. Výsledná podoba se musí dokonale promyslet a projednat, abychom si i za 50 let mohli říct, že jsme to vymysleli dobře," uzavřel náměstek Jiří Šolc (SLK).

Venkovní návrhy

Podzemní garáže se zahradou na střeše

Skleník nebo voliéra místo stávajícího domu pro správce

Stupňovité sezení

Zahradní restaurace

Kavárny

Fontána na nádvoří

Památník osobnostem Liberce

Prostory pro divadla, letní kino

Azalkový podrost, pásové záhony, lavičky ze skelných vláken