„Je to nejstarší dochovaný pohyblivý betlém v severních Čechách. Jáchym Metelka na něm začal pracovat už v polovině 19. století,“ řekla Bohunka Krámská, kurátorka sbírkových fondů Severočeského muzea v Liberci. „Je na něm 250 dřevořezeb o výšce od tří do dvaceti centimetrů, z nichž je více než třetina pohyblivých,“ doplnila.

Původní betlém byl ještě mnohem větší

Větrný mlýn se točí. Ovce pobíhají po stráních, děti se houpají na houpačce, tesaři osekávají sekerami trám a andělé létají dokola nad Svatou rodinou. Tak vypadá pohyblivý betlém Václava Metelky ze Sklenařic u Vysokého nad Jizerou. Původní betlém Jáchyma Metelky byl ještě mnohem větší. Byl šest metrů široký.

„Obrovský betlém obsahoval řadu pohyblivých skupin figur, anděly kolébající Ježíška, dvě růžice andělů a andělských muzikantů na nebesích a nad chlévem i město s židovskou školou zákoníků, kývajících a kroutících hlavami nad starozákonními předpověďmi proroků,“ popsala Bohunka Krámská.

Je dílem otce i syna Metelkových

Po smrti Jáchyma Metelky jeho syn Václav betlém zmenšil a dal mu podobu, kterou návštěvníci spatří vždy o Vánocích v Severočeském muzeu. Betlém je široký tři a půl metru. Figury pocházejí od několika autorů. Současný betlém se do sbírek Severočeského muzea dostal v roce 1967. Předtím byl v Železném Brodě.