Plné hotely a penziony a také lepší tržby pro obchody a restaurace. Loni na festival Benátská! s Impulsem dorazilo do libereckého Vesce 35 tisíc lidí a letos se očekává obdobný počet. Část z nich utratí své peníze v krajském městě, což ocení především místní podnikatelé.

Zájem je především o ubytovací služby. Například Hotel Babylon patří k partnerům festivalu a právě zde bydlí velká řada interpretů. Pro hosty si připravili speciální ubytovací balíček nazvaný Z Babylonu na Benátskou! „Jeho součástí je jak celofestivalová vstupenka, tak i neomezený vstup do wellness centra a také do liberecké zoologické zahrady. Ostatní střediska, například Aquapark, mohou hoteloví hosté také využívat, ale už nejsou zahrnuta v pobytovém balíčku,“ sdělil obchodní manažer hotelu Jiří Vích.

Některé z hvězd a i běžné hosty ubytovává Clarion Grandhotel Zlatý Lev. Právě termín hudebního festivalu se každoročně řadí k vysoké sezóně. „Vzhledem k tomu, že se většinou hudební událost překrývá se začátkem tenisového turnaje Svijany Open, tak si na nedostatečnou poptávku nemůžeme v tomto období stěžovat,“ řekla ředitelka hotelu Věra Hrazdirová. Obdobná situace panuje u českého hotelového řetězce Pytloun Hotels. Každoročně jsou veškeré ubytovací kapacity v Liberci vyprodané, letos mají v daném termínu poslední volné kapacity. Volné pokoje zatím hlásí i hotel Valdštejn.

Benátská přilákala tisíce fanoušků česko-slovenské muziky.
Nepřetržitý room service či kuchař. Hvězda Benátské Chris Norman má své libůstky

Ne všichni využívají klasické hotely či penziony. Někteří návštěvníci bydlí u přátel, jiní tráví čas mezi koncerty ve stanovém městečku umístěném v bezprostřední blízkosti areálu festivalu. Pro pohodlí návštěvníků je během festivalu v provozu vláček mezi centrálním parkovištěm a stanovým městečkem. Kemp je oplocen a vybaven velkokapacitním stanem s občerstvením a ToiToi WC. „Jakmile byl oznámen termín konání festivalu, využila jsem webovou službu Airbnb, která zprostředkovává ubyotávní. Našla našla jsem tak menší byt přímo v centru Liberce za poměrně pěkné peníze. Díky tomu jsem ušetřila a můžu si dopřát více pivka,“ svěřila se se smíchem Žaneta z Prahy.

Dopravu účastníků festivalu bude tradičně zajišťovat Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), který zřídí speciální linku s označením 41 BENÁTSKÁ!. Autobusy budou jezdit zdarma až k veseckému areálu. „Autobusové spoje z centra Liberce a zpět, s jedním zastavením v zastávce Nádraží, najezdily minulý ročník 3 581 kilometrů. Autobusy libereckého dopravního podniku se otočily v místě konání akce bezmála třísetkrát,“ přiblížila mluvčí DPMLJ Martina Poršová.

Chris Norman.
Britská rocková legenda Chris Norman láká na Benátskou. Dorazí i Rybičky 48

Řada návštěvníků se spoléhá i na místní taxislužby. Mezi ně patří například Star Taxi Liberec, který během akce obsluhuje i standardně ve městě Liberci. „Jelikož máme určitý počet vozidel a nemůžeme na tuto akci přidat další, ten nárůst není nějak masivní,“ podotkl jednatel Martin Hřebík. Jak ale zdůraznil, nikdy neupravují sazby a nezvedají je. „Takové chování mi přijde jako okrádání zákazníků. Sám jsem jednou jel s konkurenční taxislužbou z Benátské v nočních hodinách a řidič měl už při nástupu do vozu na taxametru asi 200 korun. Až po mém upozornění a intervenci taxametr upravil, respektive přehodil na normální sazbu,“ popsal svou zkušenost.

Podle taxikáře Tomáše je v termínu konání Benátské! rozhodně více práce, po silvestru se jedná o nejsilnější víkend v roce. Do měst se sjíždějí taxikáři z okolí, ale dokonce i z Prahy. „Co se týká návštěvníků, zatím jsem nezaznamenal nějaký veliký problém. Samozřejmě lidé se baví, jsou posilnění alkoholem, ale musím zaklepat, že zatím vždy ukáznění a bezproblémoví. Tím, že je ve městě více lidí, máme samozřejmě také více jízd a vyděláme si lepší peníze než po zbytek roku. Jen je škoda, že takových akcí není v Liberci více,“ dodal.