„Tady to vypadá. Úplně mi běhá mráz po zádech, jak je to zdevastované a prázdné," povzdychla si jedna z návštěvnic prezentace studentských prací o Benaru. Ta se odehrála přímo v jedné z opuštěných hal. V myslích studentů architektury už se tu ale rýsují byty pro mladé rodiny i seniory, zdravotní středisko či knihovna. Bývalá textilka je jen pár kroků od centrálního náměstí v Hrádku, jenže svou opuštěností připomíná spíš konec světa. „Právě to nás zaujalo, že je v centru Hrádku tak velký prostor, který je z velké části nevyužívaný. Je to takové slepé místo Hrádku," řekla spoluautorka jedné ze studií Anna Cisariková. Sama svůj projekt pojmenovala Byty Tovární. A právě téma bydlení se ve všech studentských návrzích objevovalo nejčastěji. Jiří Valenta například ponechal centrální výrobní halu, která ještě nese historické prvky. „Z budovy navrhuji ponechat jen centrální obvodové zdivo a vnitřek vyplnit novostavbou, na sebe různě nakupenými byty s terasami," popisuje Valenta.

Bytů spíš míň

Hrádecká radnice, která si práci u studentů objednala, by však více než byty preferovala jiné využití továrny. „Něco na bydlení se tam samozřejmě hodí, ale raději bychom ten areál využili pro spolkovou činnost, komunitní centrum nebo zdravotní středisko. Na loftové bydlení není v Hrádku klientela," míní místostarosta Pavel Farský. „V každém případě si ale prací studentů ceníme, jsou neotřelé, nápadité a právě o to nám šlo. Abychom se inspirovali někým, kdo je ještě nezatížený, aby nám třeba nějaký dobrý nápad neunikl," dodal Farský.

„Myslím, že návrh na bydlení není špatný, ale nesměly by to být byty s nájmem kolem 15 tisíc, jinak by zůstaly prázdné jako celá ta továrna teď," zmínil jeden z návštěvníků Rostislav Novák. „Mně se líbil nápad na zřízení zdravotního střediska. Teď jsou doktoři rozstrkaní po celém městě, takže centralizovat je by bylo pro lidi dobré," přidala se Simona Lhotáková.

V dalších studiích studentů se objevilo i hřiště, knihovna nebo kavárna. „Továrna chátrá už 20 let, proto jsme ji vloni zakoupili, abychom měli kontrolu nad jejím využitím. O všem, co se v návrzích objevilo a je pro Hrádek využitelné, budeme diskutovat. Chceme, aby ten areál žil a nedělal městu ostudu," řekl starosta Josef Horinka. Podle něj se Hrádek pokusí na obnovu získat dotaci z Evropské unie.