Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bena umučili hladem v psí kostru s kůží!

Liberec/GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Otřesný případ týrání psa v Liberci. Zachránili ho na poslední chvíli. Majiteli ho mohou vrátit.

26.2.2013 27
SDÍLEJ:

VRÁTÍ SE KE SVÉMU MUČITELI? Zdá se vám to neuvěřitelné? Je to tak. Pokud úřad a veterinární správa rozhodnou a majitel splní stanovené podmínky, může se k němu Ben vrátit. Spravedlnost na způsob úředníků.Foto: Azyl pes

Ve zvířecí trosku proměnil statného křížence rhodeského ridgebacka muž z Liberce. Zavřeného v kotci jej vyhladověl téměř k smrti. Zvíře bez jediného gramu svalové hmoty a tuku, sotva se držící na nohou, mu odebrali úředníci.

Pes jménem Ben je už dva týdny v Azylu Pes Krásný Les, kde ho dávají pomalu do pořádku. Jde to ztuha. Pes v sobě skoro nic neudrží, jeho klouby skoro neexistují. „Já své fence vyhrožuji, že půjde do útulku jestli bude dělat lumpárny a Ben je v útulku jak v ráji. Když ho krmíme, je těžké odolat jeho očím, které říkají, já chci ještě, ještě," svěřila se majitelka útulku Kateřina Vojáčková.

I přes takřka smrtící zkušenost s lidmi na ně Ben nezanevřel. Při kontaktu s nimi piští a dožaduje se pozornosti. „Má dobré srdce, každého vítá. Asi trpěl samotou a lidská společnost mu chybí, nespojuje si to, co se mu stalo s lidmi," vysvětluje Vojáčková.

Magistrát mlčí
Informace o majiteli ztýraného psa jsou obsahem neveřejné části spisu, které liberecký magistrát odmítl sdělit. Úřednici, která psa majiteli zabavovala, nadřízení neudělili povolení mluvit s médii. Dotazy, na něž odpověděl jednou větou, si úřad vyžádal písemně.

Šokující je informace, že Ben by se za jistých okolností mohl vrátit svému majiteli zpátky. Jeho totožnost liberecký magistrát úzkostlivě tají, avšak přiznává, že podobný případ tu za poslední rok nebyl. Shodně mluví i Miroslav Kurfürst, ředitel Krajské veterinární správy v Liberci.

„Zvíře musí být skutečně ohroženo na životě, abychom dali návrh na okamžité odebrání. Tento případ nás skutečně šokoval, ty podmínky, v nichž zvíře žilo, nebyly lidské," komentoval ředitel Kurfürst.

Přesto se zdá, že ani Benova smrt nepřesvědčí úředníky, aby Bena k jeho mučiteli už nikdy nevrátili. Vedoucí odboru životního prostředí Jaroslav Rašín Deníku sdělil, že scénář návratu psa je pořád ve hře. „Za předpokladu, že splní podmínky k zabezpečení ochrany zvířete. Ty budou určeny ve spolupráci s krajskou veterinární správou," odpověděl.

Opačný názor má liberecká veterinářka Karolina Svobodová z ordinace FamilyVET. Ta na základě jediné fotografie, kterou jí redakce poskytla, dokázala přesně určit diagnózu zvířete a odhadla, že pes musel být týrán. V takovém případě by zcela jistě neměl být navrácen majiteli.

„Na první pohled je jasné, že je zvíře ve velmi špatném výživném stavu v podstatě se jedná už o těžkou podvýživu. Z řeči pejskova těla je patrné, že je extrémně vyděšený. Po celém těle můžeme pozorovat četné proleženiny a odřeniny obé způsobené pravděpodobně dlouhodobým pobytem v prostředí, kde je výrazně omezen pohyb - například malý kotec," konstatuje veterinářka.

Aby dokázala určit přesnější stav zvířete, musela by jej důkladně vyšetřit. Stoprocentně ale ví, že takhle by zdravý pes vypadat neměl. „Jedna věc je nadevše jasná - zodpovědný majitel psa by nikdy neměl dopustit, aby jeho zvíře vypadalo takto a pokud se tak stalo, jedná se o trestuhodnou nedbalost a majitel by měl být povolán k odpovědnosti. V závěru lze říct, že tento jedinec vykazuje všechny známky týraného zvířete," uvádí Karolina Svobodová.

Osud Bena je tedy nejasný. Na sociální síti Facebook, kde Kateřina Vojáčková zveřejnila Benovy fotografie, již přibyly desítky komentářů, do posledního odsuzující jeho pána. O adopci je však předčasné mluvit. Magistrát nejprve musí prošetřit přestupek, což může trvat déle, než se pes dostane z nejhorší podvýživy. Teprve pokud by úřad rozhodl o trvalém odebrání a pes se zotavil, bude umístěn do náhradní rodiny. Je pravděpodobné, že svou krutostí mu jeho majitel zajistil takovou popularitu, že v útulku dlouho nepobude.

Deník bude příběh Bena nadále sledovat.

Chcete pomoci?

Neboť magistrát platí za den péče o Bena jen 50 Kč, je uzdravení pejska věcí víc než nákladnou. Kdo můžete, pomozte útulku nejlépe kvalitním krmivem, sušeným masem nebo penězi na číslo účtu 200 885 587/ 0600

Autor: Tomáš Lánský

Jak byste potrestali majitele Bena?

Nijak bych ho netrestal

0 hlasů

Napařil bych mu pokutu

7 hlasů

Měl by jít do vězení za týrání

172 hlasů

Udělal bych mu to samé, co udělal Benovi

376 hlasů

Hlasovalo: 555

Anketa byla ukončena

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Šerm - Liberec

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Areál bývalé textilky Bytex v Chrastavě zmizí. Demolice potrvá tři měsíce

Chrastava – Bytex, Mykana, Bremi, Wassa. Rozlehlý areál bývalé textilky v Chrastavě v Nádražní ulici už vystřídal řadu jmen.

Záchranáři čekají, kdo je povede. O místo šéfa Záchranné služby má zájem 10 lidí

Liberec – Na nového ředitele čeká nejen krajská nemocnice Liberec, ale také krajská záchranka.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Jak malují šimpanzi ze zoo?

Frýdlant – Nevšední výstavu maleb šesti šimpanzů ze ZOO Liberec hostí radnice ve Frýdlantu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení