V minulém roce získal z rukou hejtmana Stanislava Eichlera tradiční ocenění Osobnost Liberecka.Infor­movaci podal jeho vnuk Tomáš.

Miloslav Bělonožník se narodil 11. července roku 1918 v podkrko­nošské Zlaté Olešnici. Tamní kopcovitá krajina mu byla inspirací pro jeho celoživotní vášeň. Skoky na lyžích.

Z můstku se poprvé spustil v roce 1924 právě ve Zlaté Olešnici. O čtyřiadvacet let později startoval na olympiádě ve Svatém Mořici, kde obsadil 16. místo.

Největšího sportovního úspěchu docílil v roce 1955. V německém Oberstdorfu jako první skokan překonal stometrovou hranici a ustavil tak světový rekord na hodnotě 107 metrů.

„Na nohou jsem měl nové lyže, které jsem poprvé nazul před samotným skokem,“ řekl Bělonožník na konci minulého roku.

Když Bělonožník ukončil aktivní sportovní kariéru, začal se věnovat projektování můstků. Podle jeho návrhů vznikl skokanský areál na Ještědu, a nebo můstky ve Falunu. V průběhu roku 1969 se stal předsedou subkomise pro stavbu můstků Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Mimojiné také zavedl evidenci všech světových můstků, jejich homologaci a vystavování certifikátů.

Na legendu libereckých skokanů vzpomíná také ředitel sportovního areálu Ještěd Vít Pražák. „Je mi to moc líto a je to škoda. Znal jsem Mílu osobně a dlouho. Často jsme se potkávali na Dukle. Chodil tam k lékaři. Byl zastáncem tvrdé přípravy skokanů, především v létě. Dříve se jezdilo trénovat do Hamru na Jezeře. Teď na něho bude vzpomínat několik generací skokanů, které u nás odchoval,“ řekl Deníku Pražák.

Bělonožníkovi se splnil největší sen v únoru 2009. Moc si přál, aby Liberec hostil mistrovství světa v klasickém lyžování, což se podařilo. „Cítil jsem, že se naplnilo mé životní dílo. Byl jsem rád, že se to podařilo, i když zákulisí provází dohady. Musí se ale oddělit sport a to ostatní,“ řekl.

Poslední rozloučení se bude konat ve středu 20. ledna od 13.00 v obřadní síni libereckého krematoria. Autor: ve spolupráci s ČTK