Liberecká radnice sice před začátkem uzavírky přes Kunratice žádala ústy primátora Batthyányho, aby lidé přes Lukášov pokud možno nejezdili a nechali tam po úzké silničce projíždět jen ty, kteří tam bydlí, to se ale neděje. „Zatím to vcelku jde, měla jsem větší obavy, ale přijde mi, že většina řidičů je v těch úzkých serpentinách nahoře v Lukášově k sobě ohleduplná. Pravda, dnes ráno se tam vyřítil jeden blázen šílenou rychlostí, ale jinak to zatím jde," řekla Deníku jedna z řidiček, která dojíždí z Jablonce za prací do Liberce. „V noci raději jezdím zpátky přes Vratislavice, je to rychlejší a bezpečnější," dodala.

I podle libereckého magistrátu se provoz přes Harcov a Lukášov po uzavření silnice v Kunraticích rapidně zvýšil. Na odboru správy majetku už proto řeší, jak situaci co nejvíc zlepšit, především s ohledem na bezpečnost chodců. „Počítáme s tím, že se opraví na silnici poničené povrchy, vyznačí se chybějící vodorovné značení a směrové sloupky," řekl vedoucí odboru David Novotný. Kvůli zpomalení rychlosti se na silnici rovněž instalují retardéry.

Krajnice a radar

„Od ulice Na Výběžku po následující autobusovou zastávku Vřesová také rozšíříme a zpevníme krajnice, aby tam mohli lidé alespoň provizorně chodit," pokračuje Novotný. Na pořádný chodník ale mohou chodci zapomenout, ten se tam podle magistrátu nevejde. Rozšíření krajnice je tak náhradním řešením, které by mělo alespoň částečně ulehčit problémům se zvýšenou dopravou. K úpravám by mělo dojít v nejbližších týdnech. Řidič také musí počítat s tím, že dojde i na instalaci radaru.

Na Lukášov se také zaměří po dobu uzavírky přes Kunratice dopravní policie. „Je jasné, že projet Lukášovem bude zkoušet zpočátku hodně řidičů. Proto zvažujeme, že pokud tam nastane nějaká extrémní situace, tak i tuto silnici zavřeme a jezdit po ní budou smět pouze rezidenti," varoval těsně před uzavírkou hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj už si přitom vyžádal několik kontrol v rámci uzavírky. „Byly to kontroly jednak Policie ČR nad dodržováním dopravního značení účastníky silničního provozu, ale i kontroly státního dozoru ve věci správnosti osazení dopravního značení na objízdných trasách," zmínil hejtman. V prvních dnech uzavírky si totiž řada řidičů stěžovala na nedostatečné značení objížděk. „V Jablonci na kruháku sice byl škrtnutý Liberec, ale už tam chyběla šipka, kudy vede objízdná trasa," stěžoval si v televizi RTM+ jeden z řidičů kamionů. Za osazení značek je přitom zodpovědný zhotovitel stavby, tedy společnost M-Silnice. Podle kontroly, kterou teď provedla policie se zástupci magistrátu a kraje, už je ale vše v pořádku.