První účastníci vyběhnou na tratě přidružených závodů Jizerské 50 už v pátek ráno. V 9 hodin odstartuje dětský závod s názvem Mini Jizerské Pojišťovny VZP. Závod je až na opravdu posledních několik míst vyprodán. „Čekací listina fungovat nebude. Registrace posledních volných míst na dětské závody proběhne ve čtvrtek 7. února v Obchodním centru Nisa Liberec od 9 do 20 hodin, popřípadě do naplnění kapacity. V pátek na stadionu v Bedřichově už bude probíhat pouze výdej startovních čísel,“ sdělil mluvčí Jizerské 50 Richard Valoušek. Nejmenší děti vyběhnou na trať o délce 300 metrů, starší žáci pak poběží tři kilometry.

OBROVSKÝ NÁVAL

Seriál znamená velký nápor pro obec. Vždyť do Bedřichova si během víkendu najde cestu na 7000 závodníků a 10 tisíc diváků. Opravdový nával tu zažijí už v pátek večer. Bohatý doprovodný program odstartuje v 17 hodin, a to závody sprintu, které budou nově v přímém přenosu ČT Sport. O hodinu později uctí závodníci i diváci památku členů horolezecké expedice Peru 1970. V 18.30 pak odstartují závody historických lyžníků a jejich exhibice na skokanském můstku. A v 19 hodin vše završí ohňostroj.

ČEZ Jizerská padesátka 2018.
Jizerská 50 hlásí už jen desítky volných míst

Místní lidé Jizerskou 50 vítají, zejména provozovatelé penzionů. Turisté ale Bedřichov vyhledávají nejen kvůli slavnému závodu, ale i díky běžkařskému stadionu, ze kterého lze „nastoupit“ na Jizerskou magistrálu, tedy celkem 220 kilometrů dlouhou síť tratí. „Máme plno nejen během Jizerské 50. Pokud je sníh a krásně, je Bedřichov plný každý víkend, což je pro obchod dobré,“ svěřil se jeden z místních majitelů penzionu.

Jizerská 50 znamená pro Bedřichov obrovskou reklamní kampaň, která nemá v horských středicích v České republice obdoby. „Na naši obec s 320 obyvateli a na celé malé Jizerské hory se zaměří pozornost médií a sportovní veřejnosti lyžařů a diváků na trati i v televizi. Tato pozornost nám později přináší návštěvníky a tedy hosty pro naše podnikatele, což pozitivně přispívá k prosperitě celého regionu,“ chápe starosta Bedřichova Petr Holub.

Sníh je nepřekvapí. Silničářům ale mnohdy komplikují práci zapadlá auta rekreantů.
FOTO: Za jednu směnu projede sypač v Jizerských horách bezmála dvě stě kilometrů

Organizátoři závodů i vedení obce žádají návštěvníky i závodníky Jizerské 50, aby využili při dopravě posílené autobusové dopravy. Kyvadlová doprava pro závodníky je zdarma v sobotu a neděli (závodníci obdrží jízdenku ve startovním balíčku). Kyvadlová doprava bude po celý víkend fungovat jak mezi Bedřichovem a Jabloncem, tak i Libercem. Přesné jízdní řády a program 52. Jizerské 50 najdou zájemci třeba přímo na webu závodu jiz50.cz.

Pokud se přece jen chcete vypravit na místo závodu svým automobilem, měli byste mít parkovací místo zarezervováno. Jinak do Bedřichova ani nezkoušejte jet. A pozor, jak v sobotu, tak v neděli bude Bedřichov od 6 do 9 hodin pro automobilovou dopravu zcela uzavřen. Doba uzavírky se navíc může měnit.

Na zámku Lemberk se natáčely scény pro připravovaný snímek Poslední aristokratka, který vzniká na základě slavného humoristického románu Evžena Bočka.
„Pozor na stopy.“ Na Lemberku se točila Poslední aristokratka