Návštěvníci, kteří sem chodí plavat, si budou muset zvyknout na to, že šatny, wellness i posilovna změní místo. Budova a její interiér by ale měly být opraveny v souladu s původním architektonickým návrhem. Zůstane tak červená mozaika i bílé keramické obklady.
V současné chvíli se dokončuje projekt a čeká se na stavební povolení. Pak město vyhlásí soutěž na stavbu. S rekonstrukcí by se mohlo začít příští rok. Podle osobního odhadu radního Petra Židka budou náklady vyšší než 700 milionů korun. „Jelikož jde o zásadní projekt, na který město čeká už dlouho, bude si na jeho financování muset vzít úvěr. Počítáme také s dotací od Národní sportovní agentury,“ řekl Deníku Židek.
Primátor Jaroslav Zámečník uvedl, že náklady na přestavbu ještě nejsou vyčíslené, protože zatím není hotový položkový rozpočet. Přiznal ale, že město bude muset odložit některé investice a stavbu zafinancovat z úvěru. „Plavecký bazén je pro naše město nepochybně jednou z priorit. Jsem přesvědčený, že budoucí podoba bazénu se stane pýchou města,“ prohlásil primátor. Dodal, že vizualizace, které město tento týden zveřejnilo, jsou „taková první malá ochutnávka z toho, co město v rámci této významné investice chystá“.
Plavecký bazén na Tržním náměstí byl postaven v roce 1984 podle návrhu architekta Pavla Švancary, který za stavbu získal v roce 1987 cenu mezinárodního bienále Interarch v Sofii.
Interiéry tvoří zaoblené půlválce obložené bílou keramikou. Autorem atypických profilovaných keramických tvarovek, vyrobených v Elektroporcelánu Louny, byl sochař a výtvarník Oldřich Plíva, který spolu s Janem Lukášem vytvořili i sochařskou skulpturu Kapka v pravém atriu. Architekti z Atelieru 11 z Hradce Králové, kteří přestavbu bazénu projektovali, spolupracují na interiérech s libereckým ateliérem Union arch, který celý celý objekt vybudoval podle návrhu Pavla Švancary. Celý tým se snaží přestavbu naplánovat v duchu původní architektury. Změnám se ale nevyhnou.
„Bohužel ani vyhlášení stavby kulturní památkou by při současných nárocích legislativy na bezbariérovost, požární ochranu, hygienické a prostorové nároky na počty návštěvníků nevedlo k pietnímu zachování dispozic. Nutné komplexní přepláštění objektu, navázané na kompletní výměnu technologií, posouvá projekt do jediné možné cesty formou generální rekonstrukce v jednom okamžiku,“ vysvětlila Marie Procházková z Kanceláře architektury města.
Nejvýraznější změnou po přestavbě bude, že v budově nebudou samostatné šatny pro muže a ženy v přízemí. „Vznikne jedna velká bezbariérová šatna, která bude v suterénu objektu. Wellness bude nově na místě dnešních dámských šaten a fitness nově na místě pánských šaten,“ přiblížila Procházková. Na svém místě tak kromě bazénů zůstane jen ikonická restaurace, ze které je vyhlídka do vnitřních prostor bazénu. Zrekonstruované interiéry by podle architektů měly zůstat stejně barevné, dominovat tak budou bílá a červená. V jiných barvách budou některé doplňky. Například hnědé zůstanou ikonické odpočinkové lavice. Úplně nové podoby se dočká třeba dojezdová část toboganu nebo vstupy na tribunu.
Rekonstrukci bazénu město plánuje už od roku 2015. Technologická zařízení jsou totiž v nevyhovujícím stavu, střechou zatéká a vana hlavního bazénu prosakuje. Po dobu modernizace, která by měla trvat rok a půl, bude moct zůstat provozu jen 25metrový bazén v přístavbě vybudované před devíti lety. V plavecké hale jsou tři bazény včetně padesátimetrového, dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a další atrakce.