Socha svaté Barbory, která je symbolem hradu a zámku Grabštejn, se už příští sezónu vrátí tam, kde byla po staletí doma. Právě na Grabštejn. Předtím ji ale čeká restaurování za desítky tisíc korun. Dřevěná socha totiž není v příliš dobré kondici.

Léta byla schovaná v depozitáři

Socha svaté Barbory vznikla pravděpodobně v polovině 15. století. Stála při pravé straně oltáře v zámecké kapli, odkud byla odstraněna po druhé světové válce. Dnes je v majetku Oblastní galerie v Liberci. „Dlouhá léta byla schována v depozitáři, protože v bývalých prostorách Liebiegova paláce se nám nehodila do stálé expozice. Ani námětově, ani časově," vysvětluje ředitel Oblastní galerie Jan Randáček. Teď se ale svaté Barboře blýská na lepší časy. Uvízla totiž v hledáčku sólisty opery Národního divadla Luďka Veleho. Člověka, kterému Grabštejn učaroval a už léta dělá vše proto, aby obnovil jeho zašlou slávu.

Luděk Vele. Dobrá duše Grabštejna

Luděk Vele, sólista opery Národního divadla.

Právě Luděk Vele zajistil na restaurování dřevěné sochy svaté Barbory peníze. „Půjdou z výtěžku benefičního koncertu, který se letos bude konat už po dvaadvacáté. Pokaždé se nám daří hlavně od sponzorů získat peníze, které pak Grabštejnu do poslední koruny vracíme. A on vzkvétá," říká Vele. Letos je koncert naplánován na 23. srpna a hrát se bude opera Dvě vdovy.

Operní pěvec Luděk Vele dává Grabštejnu vše, co může. „Do Chotyně jsem se nastěhoval jako malý kluk a léta letoucí patřil Grabštejn vojákům. Chodit se tam nesmělo. Po revoluci jsem se tam ale dostal a i přes ten dezolátní stav jsem se do něj zamiloval. Proto dělám vše pro to, aby vzkvétal," říká. Ostatně on sám se zasloužil za to, že do hradu přitekla státní dotace 55 milionů korun. „To byla důležitá finanční injekce, tenkrát ty peníze Grabštejnu poslal ještě ministr Pavel Dostál," vzpomíná pěvec.

Za více než dvě desetiletí, po které se na obnově hradu a zámku podílí, se podařilo Grabštejn proměnit k nepoznání. Vnějšek i vnitřní prostory jsou většinou zrekonstruované, objekt je bezbariérový, prokouklo i okolí. Naposledy přibyly třeba venkovní lampy. Teď se má vrátit i patronka Barbora. „Přál bych si, aby zdobila hradní věž," uzavírá Luděk Vele.