Noční vyžití v městě pod Ještědem zpestřuje nový podnik, který zároveň vdechl nový život dlouho opuštěnému místu v Pražské ulici. Za jeho zrodem stojí liberecký rodák Radim L. Šmíd, který při dokončování vysoké školy začal společně s kamarády pociťovat, že je noční studentský život už tolik nenaplňuje.
Při hledání alternativ postupně zjistil, že v Liberci chybí místo, kde by si lidé mohli v klidu posedět, ale zároveň užít kvalitní hudbu, aniž by museli platit vysoké vstupné jako v klubech. A to se rozhodl změnit stvořením místa, kde noční život dostane tu správnou péči a atmosféru, kterou si zaslouží.
Od prvotního nápadu otevřít vlastní podnik až ke slavnostnímu otevření baru uplynulo přibližně rok a půl. Jelikož chtěl mít vše pod kontrolou, rozhodl se udělat co nejvíce věcí sám. Postavil se tak před velkou výzvu, která mu přinesla řadu cenných životních zkušeností. Osvojil si dovednosti v oboru elektroinstalace, instalatérství, designu prostor, odhlučnění taneční místnosti a tvorby nápojových lístků. Jednalo se o jeho první velký projekt.
„Jako někdo, kdo předtím s manuální prací moc zkušeností neměl, to nebylo vždy snadné. Často jsem se potýkal s frustrací a pochybnostmi, zda jsem se vydal správným směrem, obzvlášť když se otevírání baru neustále posouvalo,“ svěřil se mladý muž Deníku s tím, že nakonec je za vše neuvěřitelně vděčný. „Každá z těchto výzev mě naučila nejen manuální zručnosti, ale také mi poskytla cenné lekce v trpělivosti, vytrvalosti a významně posílila můj charakter,“ osvětlil.
Prostředí Pražské ulice ho okamžitě okouzlilo a přesně odpovídalo jeho představám. Původně plánoval, že podnik ponese název, který by odrážel vazbu na hudební akce pod značkou Reichentech. Chtěl tím zdůraznit své i svých přátel spojení s elektronickou hudbou. S rýsujícím se postupem začali ale přemýšlet o názvu, který by jednak odrážel charakter místa a zároveň oslovil co nejširší veřejnost. A tak se zrodilo označení „Pražská“.
Původně se mělo jednat o dočasné pojmenování v tu dobu bezejmenného baru. „Přišel s tím provozní Adam a během chvíle se tento název uchytil i mezi ostatními přáteli a začal podniku formovat pevnou identitu. Navíc je jednoduchý a snadno zapamatovatelný. Velkým plusem je také fakt, že z názvu každý ihned ví, kde se bar nachází,“ podotkl Šmíd.
Bar se může pochlubit zajímavou historií místa, v minulosti tu byla šatlava či čínské bistro. Zároveň láká hosty do podzemí, díky čemuž mohou vstoupit do zcela nového světa, ve kterém noční život hraje důležitou roli a je vnímám jako důležitá součást společenského dění. Atmosféra baru vzniká kombinací původních prvků, které se harmonicky prolínají s moderním vybavením.
„Bar nabízí širokou škálu míst k sezení, od klasických barových stoliček až po útulná zákoutí pro větší skupiny. Hlavní dominantou prostoru je však kompletně přestavěná Kuchyň, která se nyní proměnila v taneční pódium s DJským pultem. Na tomto pódiu se střídají různí hudební umělci, od lokálních talentů až po vzdálenější hosty,“ přiblížil podobu libereckého podniku jeho majitel s tím, že nechybí ani venkovní prostor přezdívaný jako kuřárna. „Ta je vybavená pohodlným posezením z palet jako stvořených pro odpočinek po vyčerpávajícím tanci,“ doplnil.
Jak sám Šmíd přiznal, první otevírací den s sebou přinesl řadu otázek, primárně týkající se návštěvnosti a kapacity baru. Nakonec se jeho obavy nenaplnily a hned první den se prostor naplnil k prasknutí, odhadem přišlo kolem dvou stovek hostů. Večer byl plný skvělých drinků, zábavy a tance, který trval až do brzkých ranních hodin. Doufám, že ve stejném duchu budeme pokračovat i nadále,“ zdůraznil.
Přestože nový liberecký bar už funguje a vítá návštěvníky, majitel stále pracuje na jeho vylepšování. „Chceme nabídnout příchozím ještě intenzivnější zážitek. Mezi nejbližší cíle patří zpřístupnění Kuchyně pro účely zkoušek hudebních kapel i mimo otevírací hodiny baru,“ uzavřel.