Frýdlant, Hejnice, Nové Město pod Smrkem a Lázně Libverda. Pouze v těchto místech si mohou lidé vybírat peníze z bankomatů. Přestože většina lidí už dostává výplaty pouze na účty, nezbývá jim nic jiného, než si pro hotovost zajet jinam. „U nás už si lidé zvykli. Dříve si mohli vybírat na poště, ale tu už taky před lety zrušili,“ sdělila starostka obce Bulovka Romana Šidlová.

VLASTNÍ BANKOMAT

V Lázních Libverda se rozhodli řešit situaci po svém a zajistili si komerční bankomat. „Starostou jsem 16 let a o bankomat jsem usiloval pouze první období. Banky ale neměly zájem,“ sdělil starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil, podle kterého se ale situace v tomto ohledu příliš nezměnila.

Ne všechny předváděcí akce jsou košér jako třeba tato na snímku. Liberec se podvodných předváděček zbavil.
Předváděcí akce jsou pryč. Liberec se zbavil "šmejdů"

„Vzhledem k tomu, jak ruší jednu pobočku za druhou,“ dodal starosta. Bankomat podle něj zařídila ředitelka zdejšího lázeňského resortu. „Byla jsem si vybrat, ale moc jsem si s tím neporadila. Byly tam uvedené podivné sumy. Nakonec jsem se dozvěděla, že to bylo v eurech,“ uvedla klientka zdejších lázní. „Další nejbližší bankomat je pak v Hejnicích,“ dodal Pospíšil.

POBOČKA SKONČILA

Ani tam si ale nejsou jistí, jak dlouho jim bankomat zůstane. „Záleží na počtu klientů. Spousta z nich odešla po uzavření pobočky,“ sdělil starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Potvrdil to i mluvčí České spořitelny František Bouc, podle kterého ale tomu, že by se měl bankomat zavřít, prozatím nic nenasvědčuje.

Pobočka České spořitelny skončila v Hejnicích loni v lednu. Náhradu se sehnat nepodařilo. „Oslovili jsme snad všechny současné banky na českém trhu, ale žádná o uvolněné místo na hejnickém trhu nemá zájem, dostaly se nám jen negativní odpovědi, od některých bank nepřišla reakce žádná,“ uvedl tehdy starosta.

O rozmístění bankomatů rozhoduje podle Bouce několik desítek kritérií. Kromě počtu klientů se banka řídí mimo jiné i vzdálenosti k jinému bankomatu.

Počty bankomatů v okresních městech:
Liberec 84, Jablonec 30, Česká Lípa 26

Ilustrační foto
Soutěž o Vesnici roku je vyhlášená po čtyřiadvacáté