Hned v úvodu návštěvy zavítal Andrej Babiš do Nemocnice Frýdlant. „Původně jsem neměl v plánu sem jezdit, ale obrátili se na nás tamní lékaři, že situace v nemocnici není dobrá, tak jsem ji zařadil do plánu," vysvětloval Babiš.

Jeho návštěva přitom způsobila pozdvižení mezi starosty z Frýdlantska, kteří o Babišově jednání s vedením frýdlantské nemocnice předem nevěděli.

„Je zvláštní, že jsme vůbec nebyli informováni o tom, že do nemocnice, ve které vlastníme budovy a část přístrojů, jede 1. místopředseda vlády," rozčiloval se místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

„Netušíme, co chce vedení nemocnice s panem ministrem projednávat. Jsme zrovna v situaci, kdy Liberecký kraj vyjednává o koupi této nemocnice a komunikace s EUC Holding není zrovna nejlepší, nevíme, co si o tom máme myslet," přidal se starosta Habartic Stanislav Briestenský.

„Pozvali mě sem, protože je tu nějaká tendence, že krajská nemocnice likviduje tuto malou, soukromou nemocnici, což je špatně. Měli by spolu spolupracovat. Byl jsem tu vedením nemocnice ujištěn, že jako soukromé zařízení sice změnili koncepci, ale že základní zdravotní péče je dostupná a to je rozhodující," řekl Babiš.

Pohled starostů z Frýdlantska je ale jiný, tvrdí, že nemocnice už dávno neplní úlohu, kterou měla.

„My můžeme poskytovat jen takovou péči, kterou jsme schopni skutečně garantovat, jak nám to umožňuje přístrojové vybavení a personální obsazení," oponoval při návštěvě ministra ředitel Nemocnice Frýdlant Jiří Benedikt. Ten také potvrdil, že jednání o prodeji nemocnice Libereckému kraji dál pokračují.

Jenže na to, že soukromá nemocnice ve Frýdlantě ruší některá oddělení, doplácí citelně právě spádová Krajská nemocnice v Liberci. Kapacitně i personálně. Právě do Liberce totiž po zrušení frýdlantské interny sváží záchranka pacienty z Frýdlantského výběžku.

Zatímco ve Frýdlantě probíhala návštěva ve vzrušené atmosféře, v liberecké nemocnici se přítomní zdravotníci s Andrejem Babišem poměrně shodli na tom, co české zdravotnictví trápí. Špatná úhradová vyhláška, nedostatek zdravotních sester, sanace nemocnic, které špatně hospodaří. „Myslel jsem, že se přístroje budou nakupovat centrálně, nenakupují. Snížila se sazba DPH na léky, ale léky levnější nejsou. Ročně se do zdravotnictví nalévá 25 miliard navíc, nechápu, kam všechny ty peníze šly, když slyším ministra zdravotnictví, který pořád jen opakuje: Dej, dej! Stejně jako odboráři," shrnul Babiš. Zdravotnictví by se podle něj mělo řídit jako firma. „Já řídím ministerstvo jako firmu, a řídím ho dobře," pochválil se. Pochvalou ale nešetřil ani na adresu liberecké nemocnice. „S Olomoucí patří k nejlepším." Na písemné otázky zaměstnanců ale odpovídal spíš vyhýbavě. Například dotaz, zda si zdravotníci nezaslouží zaměstnanecké výhody, jako mají třeba lidé na dráze, nechal bez odpovědi. Z Liberce, kde si prohlédl také hospic, pokračoval Babiš, kritizovaný za to, že přes soukromý investiční fond nakupuje privátní zdravotnická zařízení, do nemocnic v Jablonci a v Jilemnici.

Více přineseme v pondělním vydání listu.