„Je po kolaudaci, nyní budoucí provozovatel požádá o registraci služby, poté bude moci požádat o zařazení do sítě služeb Libereckého kraje tak, aby mohl být systémově financovaný,“ řekl Deníku primátorův náměstek Ivan Langr. Tato administrativa je pro zahájení provozu nezbytná. „Počítáme s tím, že bychom v prosinci zahájili předběžný provoz, aby od ledna 2020 začal provoz ostrý,“ nastínil Langr.

Přestavba vily ve Věkově ulici za zhruba 17 milionů korun začala vloni v září, nakonec se kvůli zjištěním v průběhu prací asi o tři měsíce protáhla. V budově, kde dříve sídlila školka, vzniklo s využitím evropských dotací deset lůžek pro ženy, tři pokoje pro vícečlenné rodiny a také potřebné zázemí. Zařízení pro ženy se aktuálně nachází v sousedním Jablonci, zázemí pro rodiny ale v regionu dosud chybí.

Ilustrační foto.
Oprava školy v Ruprechticích se prodražila. Azyl na univerzitě končí

V centru Liberce aktuálně funguje azylový dům Speramus, který provozuje obecně prospěšná společnost Návrat, ten ale slouží výhradně mužům. Jak už dříve uvedl jeho ředitel Robert Prade, v případě rodin v nouzi tak stávající stav znamená jejich rozdělení. Nově budou moci zůstat pohromadě. „Klienty pro nový azylový dům zatím dopředu nehledáme, nicméně spolupracující služby už o nás vědí,“ uvedl Prade.

Pro práci v ruprechtickém azylovém domě už má dle svých slov několik vážných zájemkyň. „Myslím, že během toho půl roku dostatek lidí najdeme. Je to natolik zajímavá cílová skupina, která lidi v pomáhajících profesích láká,“ vysvětlil.

Zástupci města Liberec předali 7. září stavební firmě budovu bývalé mateřské školy ve Věkově ulici, kterou čeká přestavba na azylový dům pro rodiny s dětmi a ženy.
FOTO: Vzniká nový azylový dům. Zařízení bude od dubna sloužit ženám a rodinám