„Pandemie koronaviru přinesla kromě řady negativních věcí také jednu pozitivní, která je sice trochu znouzectností, ale vlastně ji všichni vítáme. A tím je obrovský boom turistiky pro naší zemi ve chvílích, kdy je cestování do zahraničí komplikované. Chceme proto tento trend také podpořit a turistům vytvořit co nejlepší podmínky. A to jak pro turistiku s obytnými přívěsy či obytnými auty, tak i pro turisty jen tak se stanem,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Stání pro karavany

V rámci první etapy se autokemp dočká nového připojení na kanalizaci, vybuduje se zde veřejné osvětlení, opraví cesty, sociální zázemí a město počítá také s novým objektem recepce a rekonstrukcí Glorietu. Kromě toho vzniknou za obvodovou zdí autokempu servisní karavanová stání s možností likvidace šedé vody, fekálních nádrží, dočerpání pitné vody či nabití baterií.

Lokalita je turisticky velice atraktivní, autokemp se nachází hned vedle frýdlantského pivovaru, od kterého ho odděluje řeka Smědá, a hned naproti je sportovní areál s tenisovými kurty. Město chce postupně vybudovat vstup z kempu přímo k řece a uvažuje také o stavbě koupaliště. „Už v příštím roce dojde k vybudování kanalizačního a vodovodního řadu, jehož součástí bude i napojení frýdlantského pivovaru na kanalizaci. Z toho máme velkou radost, protože pomůže životnímu prostředí,“ uvedl místostarosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Frýdlant bude mít od nového roku vlastní městskou policii.
Frýdlant zřídí od ledna městskou policii. Strážníci začnou hlídkovat až v létě

Opravy a zkapacitnění se v rámci první etapy prací dočká stávající sociální zázemí, vybudovány budou cestní a inženýrské sítě tak, aby fungovaly vodovodní a elektrické přípojky. „Obnovou projdou cesty v kempu, které budou buď s mlatovým povrchem, nebo ze žulových odseků s obrubou ze žulových kostek, vzniknou jednotlivá místa pro stanování, postavena bude nová recepce s denní místností pro zaměstnance, toaletou, bistrem a barem s krytým posezením a vznikne i připojení k internetu. Rekonstruován bude Gloriet, ze kterého zmizí vestavba kiosku a obnovena bude jeho původní klenutá konstrukce s freskami, podepřená antickými sloupy,“ doplnil Ramzer.

Autokemp ve Frýdlantu opět ožije. Vznikne tam i zázemí pro karavany.Autokemp ve Frýdlantu opět ožije. Vznikne tam i zázemí pro karavany.Zdroj: Město Frýdlant/ Martina PetráškováOpravit chce vedení města také část zdi autokempu, která je ve špatném technickém stavu. Další části zdi budou opravovány po etapách.

Obnovu autokempu bude město hradit ze svého rozpočtu. „V příštích letech počítáme s novým východem z autokempu směrem k pivovaru a řece Smědé a s molem, kde by mohli návštěvníci kempu trávit volný čas, dále pak počítáme se servisním zázemím pro kemp či už zmíněným koupalištěm,“ upřesnil starosta Stodůlka.

Provozovatel není

Už v příštím roce se pak mohou turisté těšit na čtyři karavanová stání za zdí autokempu. První turisté by je mohli začít využívat na podzim 2022. Město by pak v tomto prostoru rádo vidělo i dobíjecí stanici pro elektromobily. Vhodného provozovatele však zatím stále hledá.