Problémy to lidem přineslo hlavně ve špičkách, tedy v pondělí ráno ve směru do Prahy a v pátek odpoledne z Prahy do Liberce. Tyto vytížené spoje jsou plné i několik dní dopředu. Cestujícím dochází trpělivost.

„V pondělí dopoledne to bylo bez šance. Všechna místa byla zarezervovaná skoro týden předem. Doufal jsem, že se jako obvykle nějaké to místečko uvolní, ale marně,“ komentoval pro Deník situaci Pavel Kraus, který každý týden dojíždí do hlavního města do školy.

Komplikace cestujícím přineslo především zrušení ranních spojů v půl osmé a v půl deváté. Do zbylých spojů Student Agency se všichni cestující nevejdou a jiná společnost tuto trasu nejezdí. Student Agency získala díky své cenové politice na trase Liberec – Praha monopol. Lidé tak nemají na výběr jinou možnost než čekat na první volný žlutý autobus. „Vždycky to byl tak trochu problém, dostat se do autobusu bez rezervace, teď je to však naprosto nemožné,“ poznamenala další z cestujících.

Podle ředitele společnosti Student Agency Radima Jančury je však důvod seškrtání spojů prostý: o prázdninách do Prahy dojíždí méně lidí. „Vypravovat stejné množství spojů jako přes rok se nám v létě nevyplatí,“ uvedl Radim Jančura.

Spojů jezdí sice stejně jako minulý rok touto dobou, do Prahy dojíždí ale stále více lidí a letošní červen tak ukázal, že místa prostě nestačí. Lidé si přes rok zvykli na to, že autobus do hlavního města jede každou půl hodinu. Od 15. června ale žluté autobusy z Liberce i z Prahy vyjíždějí pouze v každou celou. „Spojů je stejně jako loni. Minulý rok také stačily, myslím, že budou stačit i letos. Cestujícím se mohu zaručit, že na vyprodané spoje nasadíme posilový autobus,“ dodal Jančura.

Posila sice nepokryje každý vyprodaný spoj, to by Student Agency nebyla schopna ekonomicky pokrýt. Monopolní dopravce z Liberce do Prahy se však zavázal, že pro pohodlí cestujících udělá maximum. „To je sice pěkné, ale Student Agency nám tak bere flexibilitu, kterou pořád inzeruje. Už si nemůžu vybrat, kdy chci jet já, ale musím počkat na první autobus, který prostě bude volný,“ řekla nespokojená cestující.

Přesto, že má Student Agency na této trase monopol, někteří cestující našli cestu, jak ho obejít. Mnozí cestující totiž začali v posledních dnech využívat služby společnosti ČSAD Jablonec. Do Jablonce nad Nisou se dá pohodlně dostat tramvají a odtud jede přímý autobus do Prahy. V tuto chvíli je navíc levnější. Pro studenty stojí 50 korun.

Jablonecký dopravce potvrdil, že jeho spoje využívají i lidé z Liberce. „Řádově to jsou desítky a především se jedná o obyvatele Vratislavic, kterým je jedno zda se do Prahy dopraví z Jablonce či Liberce,“ zmínil dopravní ředitel ČSAD Jablonec Luboš Wejnar.

Hlavní chybou je podle stálých cestujících to, že vedení Student Agency seškrtalo spoje příliš brzy. V polovině června jezdí podle všeho ještě stejný počet lidí, jako v průměru přes celý školní rok. „Teď je ale na škrtání autobusových spojů příliš brzo. Je zkouškové období a řada studentů tak do Prahy jezdí pořád. Někteří dokonce častěji než přes rok, protože už nebydlí na koleji, ale doma a na zkoušky dojíždějí z Liberce,“ vysvětlil situaci student, který do hlavního města cestuje pravidelně.

Od září Student Agency spoje zase přidá a autobusy budou jezdit podle jízdního řádu, který platil letos.