Linka na liberecký Ještěd bude označená číslem 79 a bude vyjíždět z konečné tramvaje v Horním Hanychově, na kterou bude navazovat. Po trase má zastávky „U lanovky“ a „Na Výpřeži“, kde jsou stejně jako v Horním Hanychově parkoviště, a konečnou zastávku bude mít na parkovišti Ještědka.

Provoz autobusu na Ještěd je nicméně stále pilotním stádiu. „V letošní sezóně potřebujeme otestovat zájem ze strany cestujících a s ohledem na předpokládanou složitější dopravní situaci mezi Výpřeží a Ještědkou také provozní spolehlivost,“ vysvětlil jednatel dopravce KORID LK Otto Pospíšil.

Linka bude mít svůj pravidelný jízdní řád, který bude pro období letních prázdnin navíc posílen. „V případě potřeby zajistit větší kapacitu budeme s dopravcem ČSAD Liberec připraveni linku posílit a případně jí provozovat kyvadlově se spoji nad rámec jízdního řádu,“ doplnil Pospíšil.

Suzi Quatro
Benátské! přijedou popřát Scooter, Suzi Quatro a Slade. Festival slaví 30 let

Linka bude zajištěna v tomto zkušebním období vysokopodlažním 10,5metrovým autobusem. „V průběhu sezóny jsme připraveni vyzkoušet vícero typů vozidel podle vývoje přepravní poptávky,“ řekl provozní ředitel ČSAD Liberec Martin Liška. Vozidlo umožňuje přepravu kočárku, není však vhodné pro přepravu cestujících na invalidním vozíku. „V případě předhlášeného zájmu bychom však za dopravce hledali řešení, jak takovou dopravu zajistit,“ doplnil Liška. Přeprava kol a koloběžek je z kapacitních důvodů vyloučena.

Cena lístku bude 60 korun v hotovosti, respektive 48 korun při platbě bezhotovostním způsobem. Cestující si tak bude moci zakoupit jízdenku v mobilní aplikaci Idolka nebo při nástupu MHD v Liberci. V ceně relační jízdenky je i přeprava v rámci MHD Liberec.

Liberecký kraj po dohodě se statutárním městem Liberec připravoval projekt náhradní dopravy již od jarních měsíců před dvěma lety, nicméně bez potřebných investic do infrastruktury nemohla být linka zavedena. K zahájení provozu autobusu na Ještěd byla nutná úprava trasy, směrových oblouků, příprava zálivů zastávek, instalace závory a dopravního značení. Kraj to přijde na 2,8 milionu korun, řekl už v dubnu náměstek hejtmana Jan Sviták.

Jahody patří mezi žádané zboží, v Liberci je seženete na několik místech.
Jahody ovládly liberecké trhy i stánky, lidé je vzali útokem. Známe ceny

„Bylo potřeba řešit úkol zavedení linky do míst, kde nebyla zastávka, a navíc po komunikaci, která nemá parametry pro běžný provoz linkových autobusů. V rámci projektu tak před námi stálo mnoho úkolů a výzev,“ dodal Sviták. „Nyní máme připraveno vše potřebné pro zahájení pilotního provozu.“ Linka bude v provozu od soboty 15. června a bude součástí integrovaného dopravního systému IDOL.

„Projekt je společným dílem resortu dopravy, statutárního města Liberec a dotčených obcí v součinnosti s mnoha dalšími úřady a institucemi. Chtěl bych tak poděkovat všem, kteří se na vzniku projektu podíleli,“ říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Postup dokumentace odhalených partií zdiva a mladší ohradní zídky s pomocí 3D skeneru.
Hrad Grabštejn odhalil nové poklady. Archeologové našli staré zdivo a artefakty

Turisté se na Ještěd od havárie lanovky doteď mohli dostat jen pěšky nebo osobními vozy, od posledního dubnového víkendu také sedačkovou lanovkou Skalka. Od května jezdí lanovka i v pátky a o svátcích, denně bude turisty vozit až v červenci a srpnu.

Visutá lanová dráha je mimo provoz od konce října 2021, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin a zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Třinácti cestujícím ve druhé kabině se nic nestalo, zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Průvodčímu se podařilo aktivovat záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla k dolní stanici, zastavit.

Mohlo by vás zajímat: Turnovák má doma zlatou z hokejového mistrovství, svou prací přispěl k úspěchu

Zdroj: Daniel Hůla