„Záměr nahradit lanovku náhradní autobusovou dopravou jsme měli společně se společností KORID LK krátce poté, kdy došlo k tragické události lanovky na Ještědu. Připravovali jsme plán k zahájení náhradní autobusové dopravy na Ještědku, ale nyní jsme se rozhodli přeložit zahájení jeho provozu až na příští sezonu,“ uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu.

Linku by se sice povedlo zprovoznit během několika týdnů, ale v cestě jí stojí několik překážek. Konkrétně hlavně aktuálně běžící rekonstrukce silnice ze Světlé pod Ještědem na Výpřež, kde by autobusy ve směru z Horního Hanychova odbočovaly na cestu k Ještědce.

„Je tam semafor, tvoří se dlouhé kolony, a proto jsme se rozhodli přeložit projekt náhradní autobusové dopravy na příští rok s tím, že v klidu vše připravíme na nadcházející sezonu. Teď by vše skončilo tak, že by autobusy stály v koloně,“ vysvětlil Sviták.

Provozovatel ještě řeší nebo řešil další záležitosti související s provozem devítimetrového autobusu, který chce na trasu nasadit. „Podnikáme kroky potřebné k zahájení provozu. Jedná se o vybudování zastávky, kde je potřeba jednat s vlastníky dotčených pozemků, odborem dopravy statutárního města Liberce a dopravním inspektorátem Policie České republiky. Byla již upřesněna podoba řešení otočky u Ještědky a zároveň se zabýváme bezpečností provozu při průjezdu autobusu kolem Vířivých kamenů,“ dodal náměstek hejtmana.

Někteří lidé jsou z toho, že autobus nepojede, zklamaní, jiní to nijak zvlášť neřeší. „Vždycky jsme chodili na Ještěd pěšky od konečné tramvaje a nic se pro nás nemění. I když asi třeba starší lidé budou trochu zklamaní, pro ty bude cesta na Ještěd pěšky náročná a ne každý si troufne na sedačkovou lanovku,“ myslí si turistka Zita Nádvorníková.