Celkem sedm objektů lehkého opevnění v okolí Chrastavy se objevilo v internetových aukcích pro veřejnost. Ceny řopíků ze 30. let začínají na 30 tisících korun a nejvyšší vyhlašovací cena většího z nich je těsně přes sto tisíc. Zájemci se tak snadno mohou stát majiteli bunkru na Andělské hoře, u Horní Chrastavy nebo si mohou pořídit všechny čtyři bunkry na Panenské hůrce.

Železobetonové bojové objekty budovalo Československo na obranu před nepřátelsky naladěnými sousedními státy. Do bunkrů se vešlo jen několik mužů a měly za úkol doplňovat těžké opevnění a dělostřelecké tvrze rozestavěné podél celých hranic i ve vnitrozemí.

Předměty, které se dostanou do aukce, jsou mnohdy kuriózní. Kromě betonových bunkrů nebo obligátních automobilů draží lidé v Libereckém kraji v tuhle chvíli také invalidní vozík, čtyři balíčky cigaret nebo velké i malé gramofonové desky. Proběhla dokonce i dražba stroje na výrobu cigaret s vyvolávací cenou 313 tisíc korun, ale také dražba kuchyňského nože, za který stát požadoval 200 korun.

Byty. Ilustrační foto.
Už jen týden na platbu daně z nemovitosti. O kolik si Liberečané letos připlatí?

O dost smutnější jsou nabídky zvířat, která se do aukcí dostávají často kvůli nelehkému osudu. Úřad v Liberci by rád zájemcům daroval několika koček a kocourů, které původní majitelé týrali. Hned dva inzeráty na celkem 22 takových zvířat jsou mezi nabídkami už od začátku loňského října.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hospodaří s majetkem státu, o který se z různých důvodů nikdo nestará. Spadají pod něj i věci nabyté po zemřelých bez dědiců, majetek propadlý z trestné činnosti nebo ze soudních úschov. Příjmy instituce dosáhly v roce 2022 1,79 miliardy korun a výdaje činily necelých 1,61 miliardy korun.

Aukcí se může zúčastnit v podstatě kdokoli. Stačí se zaregistrovat na stránkách úřadu, přihlásit se k vyhlášené aukci a složit kauci. Když aukci nakonec nevyhrajete, kauci vám vrátí na bankovní účet.

Přihlásit k aukci se můžete jen před jejím začátkem, v okamžiku zahájení vám dorazí automaticky e-mail s upozorněním a vy si můžete užít trochu adrenalinu z přihazování a pomyslného boje o vybraný předmět či budovu.

Mohlo by vás zajímat: Od zlata do světa květin. Liberecký florista tvoří srdcem a plní si sen

Zdroj: Jiří Louda