„V tuto chvíli bych to příliš nekomentoval. Od počátku říkáme, že nemocnici ve Frýdlantu chceme provozovat, ne prodávat. Kraj přišel s tím, ať provedeme ocenění, je to hlavně jeho zájem nemocnici koupit. Audit jsme nechali udělat, výsledek je takový, jaký je. Je na kraji, jak se k tomu postaví," uvedl ředitel vnějších vztahů EUC Jan Hůlek. Výsledek auditu je přitom více než dvojnásobek částky, než jakou měl kraj připravenou v rezervě na eventuální koupi

SKUTEČNOST X VIZE

„Já této ceně nevěřím," říká místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. „Když nemocnici před třemi lety kupovali, tak to bylo zhruba za 15 milionů. A to tam ještě fungovala interna a další oddělení, která dnes nejsou. Působí to na mě, že se spočítaly zisky z nějakých jejich vizí a z toho, co všechno by nemocnice mohla dělat, ale neodpovídá to její aktuální hodnotě."

Podobného názoru je i hejtman Martin Půta. „Nečekal jsem takhle vysokou částku. V auditu se opravdu oceňovaly i budoucí záměry nemocnice, její možnosti, potenciál. Nicméně až dostaneme tuto nabídku oficiálně na stůl, tak ji předložím Radě kraje a necháme výsledky auditu posoudit i našimi odborníky." Podle Půty tu stále prostor pro vyjednávání o koupi nemocnice je. „Vidím velký potenciál ve spojení liberecké, turnovské a frýdlantské nemocnice pod jeden celek. Nicméně rozhodnutí už bude na novém krajském zastupitelstvu. Rozhodovat takovouto věc těsně před volbami nejde," dodal Půta.

AKUTNÍ PÉČE

Starostům z Frýdlantska jde především o to, aby fungovala akutní interní ambulance 24 hodin. Ta byla ve Frýdlantu v provozu do konce března.

Teď náhlé interní případy vozí krajská záchranka do Liberce. „Už jsme se smířili s tím, že je zrušená lůžková interna. Ale stále chceme, aby v nemocnici fungovala nepřetržitá akutní ambulance. Za chvíli bude zima, nechci domýšlet, co se stane, až bude kvůli náledí zavřené Oldřichovské sedlo a Albrechťák ucpou kamiony," upozorňoval na setkání nemocnice s občany starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. „Vlastně nevím, co dělat, když se mi teď něco stane. Jestli rovnou volat záchranku, aby mě odvezla do Liberce nebo jít do Frýdlantu, kde mi řeknou, že s tím nemůžou nic dělat," přidal se i jeden z přítomných v sále.

Podle ředitele nemocnice Jiřího Benedikta ale skutečně neodkladné chirurgické nebo gynekologické případy neodmítá. „V pracovní dobu je normálně ošetříme a mimo pracovní dobu jsme schopni zajistit do půl hodiny odborný tým."

FRÝDLANT NENÍ LIBEREC

Město Frýdlant, které nemocnici pronajímá areál, zatím podniká další kroky. „Budeme dál tlačit na to, aby plnili smlouvu. Odeslali jsme teď dopisy na Krajský úřad a VZP, aby zkontrolovali, zda opravdu provádějí ambulantní akutní péči a v jakém rozsahu," popisuje místostarosta Stodůlka. Nemocnice ale namítá, že její role je jiná. „Lidé si musí uvědomit, že nejsme žádné Lurdy, které je ze všeho zázračně vyléčí jen proto, že máme na dveřích nápis Nemocnice. Nemůžeme se tvářit, že umíme všechno. Dělat, že Frýdlant je to samé jako krajská nemocnice v Liberci, je nesmysl," zdůraznil Benedikt. Podle něj se postavení malých nemocnic v rámci sítě zdravotnických zařízení musí změnit. Do malých nemocnic podle něj nejdou dotace a zařízení pak pokulhávají za těmi většími co do technického, tak i personálního obsazení. Podle Benedikta bude levnější zajistit kvalitní dopravní napojení Frýdlantska na Liberec, potažmo tamní nemocnici, než udělat z Frýdlantu supernemocnici.