INDEX DENÍKUpohledem kraje 

30%

Pouze 29,9 procent panelistů Deníku z Libereckého kraje odpovědělo kladně na otázku: Pomohlo zavedení EET a kontrolního hlášení DPH omezit daňové úniky? 70,1 procenta se domnívá, že nikoliv. Odpovídalo celkem 37 dotázaných.

Ani pár měsíců po zavedení povinné elektronické evidence tržeb (EET) nepanuje shoda, zda má či nemá likvidační dopad na provozovatele.

Z jednoduchého průzkumu mezi obcemi na Liberecku vyplývá, že hospůdky či malé obchůdky skončily spíše kvůli věku provozovatele, který už pomýšlel na odpočinek a do novinky se mu nechtělo investovat peníze ani energii, než novinka samotná.

Skončili, ale ne kvůli EET

„U nás už hospoda opravdu skončila. Hostinskému už bylo přes sedmdesát a na takové výmysly už prý nemá náladu," potvrdila Romana Šidlová, starostka Bulovky nedaleko polských hranic. Na společenský život obce to ale podle ní dopad nemá. „Scházíme se na hřišti, kde je sportovní klub," dodala starostka.

Ani v nedalekých Heřmanicích lidé kvůli EET hospodu nepřišli. „Provozujeme ji jako obec a na ně se ze zákona vztahuje výjimka," uvedl starosta Vladimír Stříbrný. S povinnou registrací však přesto žádný problém nemají. „Na zavedení EET jsme byli připraveni, stejně jako na povinná hlášení. Na registrace tržeb jedeme už od roku 2005, takže nám to žádný problém nedělá," dodal starosta Heřmanic Stříbrný.

Zabiják vesnického života? Spíš zákaz kouření

Nekuřácká restaurace. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Martin DivíšekS hospodami mají zato problém na opačném konci Frýdlantského výběžku, v Hejnicích. „Nejdřív skončilo Kongo, teď se zákazem kouření skončí určitě i hospoda na hřišti. Už tu skoro nic nezbude," svěřila se padesátiletá obyvatelka městečka.

„Klasické pivnice, kam chodí lidé na pivo a cigárko, to zřejmě postihne víc, než EET," přitakává starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Legendární hospůdka s cizokrajným názvem Kongo, kterou v poslední době provozoval vietnamský nájemce, skončila podle něj z vícero důvodů. EET bylo jen jedním z nich.

Naopak postrachem je EET pro pořadatele různých trhů. Od příštího roku zasáhne totiž elektronická evidence i drobné řemeslníky. „Obávám se, že už příští rok se nám potíže nevyhnou. Už letos nám třeba odřekla paní, která dováží a balí cizokrajné koření," říká Marcela Beranová z Muzea Českého ráje, které pořádá tradiční řemeslnické trhy. Dotkne se to i drobných řemeslníků – hrnčířů, dráteníků či krajkářek," zvláště tě těch ve vyšším věku. Právě u nich mi to připadá absurdní, protože s nimi odejdou i ta řemesla," dodává Beranová.

ANKETA: Pomohlo zavedení EET a kontrolního hlášení DPH omezit daňové úniky?

Kdykoliv v minulosti padl nápad na zavedení povinných pokladen v obchodech, byl kolem toho obrovský humbuk. Až Sobotkova vláda byla ta, která povinné pokladny (jejich modernější verzi – elektronickou evidenci tržeb přes internet) dokázala prosadit a uvést v život. Vůbec první, kdo Andreji Babišovi myšlenku zavést EET vnukl, byl Zdeněk Honek, majitel cestovní kanceláře Vítkovice Tours. Systém poznal v Chorvatsku, kam jeho kancelář pořádá zájezdy. Babiš, který se takto rád nechával „inspirovat", přijal myšlenku za vlastní a balkánský systém začal přepisovat do českých reálií. Už když se zákon o EET chystal, budil velké vášně.

František GáborZdroj: archiv DeníkuFrantišek Gábor
zastupitel, Liberec
Ne. Jedná se o další přenesení povinnosti státu na podnikatele.  Je smutné, když má stát několik systémů pro výběr a kontrolu placení daní, které mezi sebou nekomunikují a  tento nedostatek přenáší na plátce.  Nerozumím ani systému, kdy podnikatel musí vyplňovat dva formuláře a na konci je jedno hlášení o DPH.

Martin BauerZdroj: archiv DeníkuMartin Bauer
majitel společnosti Sundisk, Jablonec n. N.
Pokud ano, tak jen málo. Skutečně významných daňových úniků se to nedotkne (různé optimalizace a úlevy velkých firem…). Navíc výtěžek  pravděpodobně padne na náklady na nové úředníky, software a další věci spojené se zaváděním a chodem systému.  EET a kontrolní hlášení zejména znepříjemňuje život zejména ve službách a znepříjemňuje mnohdy i vlastní službu zákazníkovi. Pro střední firmy s mnoha provozovnami to přináší obrovské náklady. Věřím, že uspěje žaloba u ústavního soudu na zrušení tohoto balkánského experimentu – například v našich zákonech není zavedena povinnost být on-line a  EET bez toho nelze používat.

Michael CanovZdroj: archiv Deníku

Michael Canov
senátor, Chrastava
Nevím, možná. Každopádně přispěla k zániku řady především venkovských provozoven a přispěje k zániku dalších. Především však přispívá doslova k honu na malé a drobné podnikatele.