O vítězi výběrového řízení, do něhož se přihlásilo celkem šest auditorských společností, rozhodla ve středu komise složená ze zástupců největších odběratelů, nejvyšších představitelů města a vedení teplárny.

„Po otevření obálek komise vyhodnotila všechny přihlášky a vybrala pro provedení forenzního auditu společnost BDO Prima Audit,“ potvrdil Deníku místopředseda představenstva teplárny Tomáš Balcar s tím, že výsledky auditu by měly být k dispozici koncem srpna.

Přestože k bezodkladnému provedení hloubkové kontroly hospodaření vyzvala představenstvo liberecké teplárny a primátora Jiřího Kittnera bytová družstva sdružená v iniciativě Teplo za 399,90! jeho realizaci vítá i sama teplárna.

„Nemáme co skrývat, k žádným manipulacím za zády našich zákazníků nedochází. Cena tepla se ale přímo odvíjí od cen paliv, které neovlivníme. Forenzní audit chápeme jako nástroj, který jasně řekne, že k žádným nekalým praktikám u nás nedocházelo a nedochází,“ dodal Tomáš Balcar.

Výsledky hloubkové kontroly hospodaření by tak konečně mohly ukončit více jak rok trvající spor o ceny tepla, který vede teplárna s některými bytovými družstvy.

S výsledkem výběrového řízení jsou totiž spokojení i zástupci iniciativy Teplo za 399,90!. „Jsme rádi, že konečně došlo k výběru auditorské společnosti, která hloubkovou kontrolu hospodaření liberecké teplárny provede. Vadí nám ale, že to trvalo tak dlouho. Přesto doufáme, že výsledky auditu budeme znát do konce prázdnin, abychom věděli, jak na tom s reálnou cenou jsme,“ řekl Deníku předseda Stavebního bytového družstva Sever a člen iniciativy Teplo za 399,90! Petr Černý.

Díky výběrovému řízení nakonec nebude audit ani tak nákladnou záležitostí, jak se očekávalo. Zatímco ještě v dubnu letošního roku hovořili zástupci liberecké teplárny o částce kolem 2 milionů korun, nakonec za realizaci forenzního auditu zaplatí pouze 270 tisíc korun.