Pacienti zaregistrovaní dlouhé týdny na vakcinaci AstraZenecu odmítají. „Vakcínu Astra Zeneca bych si píchnout nenechala. Je mi sice už skoro 80, ale ještě tady chci chvíli pobýt,“ uvedla Marie Hádková z Jablonce. I proto se snaží dostat do očkovacího centra, kde většinou očkují vakcínami Pfizer nebo Moderna. Plošně se v České republice očkují senioři starší 70 let poté, co se zaregistrují přes internet.

Praktický lékař Karel Stuchlík má ordinaci v Josefově Dole na Jablonecku. S kolegou ale očkoval seniory v Domově důchodců Velké Hamry, kde provedl už i přeočkování, a v dalších zařízeních pro seniory v okolí. Odmítavý postoj seniorů k britské vakcíně vzešlé z Oxfordské univerzity zaznamenal v úterý tohoto týdne. Právě ten den přinesla média zprávy o tom, že mnohé státy pozastavují očkování touto vakcínou. S kolegou zrovna vyjel naočkovat asi 60 seniorů v Jiřetíně. „Každý z nich se ptal, zda nemají dostat AstraZenecu. A že pokud by byla jen tato látka, že by se raději očkovat nenechali. Až poslední pán mi řekl, že by vzal i AstraZenecu, jen aby byl naočkovaný,“ přiblížil lékař.

Ač naočkoval stovky lidí, do své ordinace nedostal ještě žádnou očkovací látku.

Vladimír Valenta.
ROZHOVOR: Nárůst pozitivních souvisí s testováním v podnicích, říká hygienik

Praktičtí lékaři přitom dostanou přednostně právě vakcínu AstraZeneca, protože ta se dá snadno skladovat v obyčejné lednici. Na očkování se mu už registrovalo přes sto pacientů.

„Už mi sem tam volají, že se dostali do očkovacího centra, ať už s nimi nepočítám. A tak se mi seznam registrovaných krátí. Podle informací ze Sdružení praktických lékařů dostanu vakcínu nejspíše až v dubnu. Kdo ví, zda budu mít koho očkovat,“ podivil se lékař.

Vakcínu AstraZeneca dostala do ordinace i praktická lékařka Barbora Škývarová z Jablonce. „Zájem je obrovský. Přesto když jsem obvolávala registrované, tak každý třetí odmítl AstraZenecu,“ popsala.

Radši si počkají

Podobnou reakci zaznamenala i praktická lékařka Martina Hrádková. „Mám jednu lahvičku s deseti dávkami. Tři kontaktovaní pacienti AstraZenecu odmítli, že si raději počkají,“ sdělila Hrádková.

Praktičtí lékaři se ale shodují, že panika kolem zmíněné očkovací látky je spíše mediálním humbukem. „Vědecké studie nepotvrzují žádné vedlejší účinky látky AstraZeneca, případně jen mírné. Lidé snad vyslyší odborníky, kteří tvrdí, že vakcína není nebezpečná,“ zadoufala Škývarová.

Průzkum Deníku: Městská policie.
Průzkum Deníku: Za hranou? Co říkají velitelé strážníků na tvrdé zákroky kolegů

„To riziko je absolutně minimální. Je lepší se nechat naočkovat než sledovat nějaká mikropromile vedlejších účinků. Když si vezmete, že z milionů lidí očkovaných vakcínou AstraZeneca mělo zdravotní problémy pár desítek lidí, lze předpokládat, že to dokonce ani kvůli vakcíně nebylo,“ poznamenala Martina Hrádková. Drtivá většina seniorů nad 70 let podle lékařky navíc bere nějaké léky na ředění krve.

Koncern AstraZeneca obavy kolem své vakcíny proti covidu-19 odmítl. Farmaceutická společnost uvedla, že po analýze dat týkajících se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.