Organizace Pomocné tlapky se zrodila před dvaceti lety s cílem cvičit asistenční psy pro tělesně postižené klienty z celé republiky. Vycvičené psy předávají zdarma zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, ale i lidem nevidomým, pacientům se záchvatovými onemocněními, s kombinovaným onemocněním nebo dětem s ADHD či autismem. Psi pomáhají při denních činnostech a díky nim mohou lidé s postižením žít plnohodnotnější a samostatnější život. „Jsem velmi ráda, že jsme mohli být vzorem pro další organizace, které se vydaly podobným směrem,“ podotkla ředitelka „Tlapek“ Hana Pirnerová.

Jak podpořit organizaci Pomocné tlapky?

Jednorázová pomoc, zaslání DMS ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY 30 na telefonní číslo 87 777
DMS POMOCNETLAPKY 60 na telefonní číslo 87 777
DMS POMOCNETLAPKY 90 na telefonní číslo 87 777

Cena: Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč.
ORGANIZACE obdrží 29, 59 nebo 89 Kč. 

Účet Pomocných tlapek č. 78-3611440287/0100

Wagnerovi si prostudovali web organizace a rozhodli se podat přihlášku. Hned druhý den obdrželi odpověď a formuláře k vyplnění. Poté proběhly pohovory s psychologem, fyzioterapeutem a cvičiteli psů a jejich žádosti bylo vyhověno.

„Čekali jsme přibližně půl roku, než se Zoe naučila, co bylo potřeba. „První seznámení se Zoe proběhlo v tréninkovém bytě v Plzni a trvalo tři dny. Cílem bylo zjistit, zda se vytipovaný pejsek bude hodit ke Kájovi a zda problikne ta pravá jiskra. Učili jsme se správně povelovat a jak pečovat o psa,“ dodala maminka.

Zoe pak čekaly další měsíce speciálního tréninku přesně na míru pro Káju. Když přišel den D, opět přijela rodina na delší secvičování. Trénovali speciální povely, cestování autem, městskou hromadnou dopravou, nakupování, ale i návštěvu zoo. Vše bylo zakončeno mezinárodně uznávanými testy.

„Po jejich úspěšném složení se ze Zoe stal asistenční pes a odjeli jsme domů. Přijel pak za námi ještě trenér, který s námi vše procvičoval ještě pár dní v domácím prostředí,“ popsala Kateřina Wagner.

Samotný výcvik asistenčních psů trvá nejméně šest měsíců, ale podle náročnosti přípravy a nároků klienta a šikovnosti psa i déle, v průměrů 8 až 10 měsíců. Pomocné tlapky pracují výhradně s retrívry s průkazem původu. Pejsky poskytují klientům zdarma a po předání jsou trenéři a pracovníci klientům nadále nápomocni. „Pravidelně pořádáme rekondiční pobyty spojené s procvičováním povelové techniky a vzděláváme naše týmy především v oblasti péče o psa a zdravovědy,“ upřesnila Pirnerová.

Pomocné tlapky na facebooku

Po složení zkoušky si mohli Wagnerovi odvézt černého psího anděla domů do Hrádku nad Nisou. Zoe už s nimi žije necelé čtyři roky. „V kontaktu jsme pořád, posíláme jim fotky z výletů, kam s námi Zoe chodí. Jednou za rok posíláme takzvané hlášení, jak se máme, v čem Kája udělal pokrok a jak se má Zoe,“ podotkla Wagner.

Pokud by chtěl někdo „Tlapkám“ pomoci, může se stát dobrovolným vychovatelem štěňat, umístit sbírkovou kasičku, uspořádat sportovní benefiční akci, poslat příspěvek na bankovní účet či zakoupit si něco hezkého z e-shopu. „Jsme moc rádi, že se najdou lidi, kteří pejsky vychovají, i dobré duše, které pomůžou finančně, aby čtyřnohé štěstí našlo své uplatnění a mohlo pomáhat někomu, kdo to potřebuje,“ zdůraznila Kájova maminka.