„Dříve trpěli artritidou lidé kvůli nepohodlnému životu, dnes je to spíše otázka lenosti, takže se dotýká i mladších lidí. Ti málo sportují a nezdravě se stravují. V této době už jde o civilizační chorobu," řekla primářka revmatologického oddělení Krajské nemocnice v Liberci Ivana Součková.

Liberecký kraj je s počtem onemocnění v pomyslném žebříčku sestaveném Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na 10. místě. Celkem pojišťovna eviduje 3 811 pacientů. Z toho 2 572 žen a 1 239 mužů.

„Tato čísla potvrzují obecně uznaný trend, že ženy jsou uvedeným onemocněním kloubů postihovány výrazně častěji," potvrdil Oldřich Tichý, tiskový mluvčí pojišťovny.

Revmatoidní artritidou trpí ale především ženy středního věku. Nejčastěji jsou zánětlivě postiženy drobné klouby ruky, zápěstí a hlezenní kloub. „Ženy jsou k onemocnění artritidou náchylnější. Často jí trpí po porodu či infekčních onemocněních, například střev či močových cest," vysvětlila lékařka.

Nejvíce pacientů s tímto onemocněním eviduje pojišťovna na jižní Moravě, následují Zlínský a Středočeský kraj. Pozitivní podle výzkumu VZP je, že celkový počet nemocných se snižuje. Alarmující naopak to, že přibývají mladí pacienti.