Je to dobrá zpráva pro ZŠ Sokolovskou na náměstí Míru v Liberci.Liberečtí radní rozhodli, že nejnákladnější projekt v IPRM Atraktivní a kvalitní život v Liberci, rekonstrukci Svijanské arény za 117 milionů korun, vyjmou ze seznamu záměrů. Vypadne z nich také plánovaná revitalizace štoly v Klicperově ulici.

Tak vzniklo místo pro zařazení opravy zchátralé tělocvičny na ZŠ Sokolovská do projektů IPRM, které mají naději na evropské dotace.

Rekonstrukci tělocvičny za více než 20 milionů už radní do IPRM začlenili.

„Svijanskou arénu jsme vyňali z indikativního seznamu projektů IPRM, protože by šlo o veřejnou podporu. Provozovatelem je tam totiž soukromá společnost, a město by v takovém případě muselo jako spoluúčast zaplatit místo 15 procent rovných čtyřicet," vysvětlil náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) s tím, že tak vysoká spoluúčast je nad finanční možnosti města.

„Zavřít ji nechceme, je to lidmi hojně využívané sportoviště. Hledáme teď jiné možnosti, kde bychom na opravu arény získali dotace," upozornil Jiří Šolc.

Starý městský stadion je ovšem ve zbědovaném stavu. A je otázkou, jak dlouho ještě vydrží stát bez opravy.

„Stav objektu nyní posuzuje statik," doplnil náměstek pro školství Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům).

Podle Lukáše Přindy, jednatele společnosti S group Sport facility management, která na základě koncesní smlouvy městský sportovní areál spravuje, v dezolátním stavu je zejména střecha stadionu a železobetonové nosné sloupy. „Starý městský stadion ale opravu nutně potřebuje, jinak bude muset být uzavřen. Rekonstrukce Svijanské arény je nevyhnutelná. Od roku 1967 neprošly její některé části žádnou úpravou," zdůraznil Lukáš Přinda.

Rekonstrukci Svijanské arény připravuje město od roku 2005. Její vyjmutí ze seznamu projektů IPRM ještě musejí schválit příští čtvrtek liberečtí zastupitelé.

Současně budou rozhodovat o vyškrtnutí soukromého projektu revitalizace štoly, a zařazení rekonstrukce tělocvičny mezi záměry IPRM.

„Svijanská aréna je vytěžována téměř na 100 procent. Tréninky začínají i v šest hodin ráno a končí po 23. hodině. Nejvíce využívají halu hokejová mládež, krasobruslaři a veřejnost se školami," vypočetl Lukáš Přinda.

Po přestavbě měla být Svijanská aréna využitelná nejen pro hokej, ale i halové sporty.

Druhým nejdražším a rovněž městským projektem na seznamu IPRM je rekonstrukce Divadla F. X. Šaldy za 114 milionů korun.