Do průmyslového areálu bývalé textilky Slezan na okraji Frýdlantu by se měla opět vrátit výroba. Deníku to řekl Ondřej Komeda, jednatel společnosti Spiritplace, která zpustlý areál získala v letní dražbě.

„Určitě z něj nechceme dělat skanzen historických budov. Chceme, aby sloužil k tomu, kvůli čemu původně vznikl, tedy k průmyslové výrobě a skladování,“ uvedl Komeda.

V areálu se dlouhá léta potiskovaly látky, od roku 2009 je prostor nevyužitý. Bývalý majitel, společnost Slezan holding, nejprve vyjednával o prodeji pozemků o celkové výměře přibližně 10,5 hektaru s městem Frýdlant, nakonec se rozhodl poslat je do elektronické dražby.

Tak vypadá areál dnes:

V té se je pokusilo vydražit i město. Maximální částku, na kterou bylo ochotno jít, ale museli schválit zastupitelé a byla tak předem veřejně dostupná. Vyvolávací cena Slezanu byla 3,5 milionu korun, Frýdlant za něj nabídl o 100 tisíc víc. To ale nestačilo, Komedova společnost Spiritplace pozemky koupila za 4,6 milionu korun.

#clanek|3794745#

Textilní průmysl se sem podle Komedy nejspíše nevrátí. „Zcela jistě už víme, že ve zhruba jedné pětině areálu bude probíhat výroba, potisk a montáž kartonových obalů,“ prozradil. K tomu existují vizualizace a běží projektové práce, obnovit první část by noví majitelé chtěli obnovit už v příštím roce.

I o zbylé prostory už podle Komedy existují zájemci, smlouvy s nimi ale zatím podepsány nejsou. Část pozemků se navíc nachází v záplavové oblasti.

Celková investice do areálu se má pohybovat okolo 200 milionů korun, noví vlastníci zažádali o dotaci z programu na obnovu brownfieldů. „Výsledkem našich snah by měl být moderní, energeticky velmi úsporný areál,“ shrnul Komeda.

Burza práce, ilustrační foto.
Hledáte zaměstnání? Ve Frýdlantě bude Burza práce

Na budoucí podobě proto aktuálně pracují architekti z liberecké architektonické kanceláře Mjölk. Ti jsou v regionu autory například „okurkové“ rozhledny v nedalekých Heřmanicích.

Vedení Frýdlantu, které o léta nevyužívané pozemky mělo zájem například kvůli zřízení sběrného dvora, kompostárny, odkladiště zeminy z výkopů, případně volnočasového areálu, o připravovaném projektu ví.

„Vlastník nás požádal o stanovisko, zdali souhlasíme s chystaným využitím areálu. To jsme jim jako rada města na říjnovém zasedání dali. Nový majitel už areál čistí a oplocuje,“ popsal starosta Dan Ramzer.

Jedním z možných plánů je také obnova zdejšího jezu na říčce Smědé, ten původně sloužil pro textilní výrobu, nebo například zprovoznění hydroelektrárny.

MHD Liberec, ilustrační foto.
Na měsíc zruší zastávku MHD v průmyslové zóně Sever