Intex se totiž řadí mezi takzvané brownfields, tedy nevyužívané a poničené objekty a areály, které jsou nabízeny investorům k jakémukoli smysluplnému využití.

Areál leží uprostřed údolí a obklopují ho z jedné strany obytné domky, a z druhé sídliště. Jakákoliv průmyslová výroba by zde tedy byla problematická v souvislosti s hlukovými limity. „Jednou z možností je nějaká lehká výroba, která nebude hlučná. Další variantou, kterou já osobně považuji za velmi dobrý nápad, je udělat z areálu obytnou čtvrť,“ řekl Deníku ředitel regionálních kanceláří Liberec firmy CzechInvest Jan Marek.

Areál využívají malé firmy

Podmínkou pro obytnou variantu však je změna územního plánu. Vadou Intexu je rovněž problematický výjezd z areálu přímo do středu Vratislavic.

V současné době je rozsáhlý, zhruba jedenáctihektarový areál, využíván jen zčásti různými menšími firmami. „Zhruba 80 procent všech ploch využívají například truhláři, zpracovatelé plastů, je tam i velkosklad lékárny,“ vyjmenoval Marek. Jak doplnil, už delší dobu existuje plán, že by se v rozsáhlém areálu začaly ubourávat staré části, které by postupně nahrazovaly zbrusu nové haly. Ty by se mohly následně využívat k dalšímu pronájmu.

Agentura CzechInvest se problematikou brownfieldů intenzivně zabývá. Celkem na celém území Libereckého kraje eviduje čtyři sta až 650 nevyužitých objektů, které čekají na regeneraci a na nové využití.

Na projektu spolupracuje také Liberecký kraj. „Obce, na jejichž území chátrá velký počet brownfieldů, pomalu ztrácejí atraktivitu nejen pro podnikatele a investory, ale i pro bydlení a rekreaci. Liberecký kraj si to velmi dobře uvědomuje a řešením problematiky brownfieldů se intenzivně zabývá už několik let,“ uvedl již před časem radní Libereckého kraje Vít Příkaský.