"Můj nástupce není z této diecéze. Přijde sem nová posila z pražské arcidiecéze a tento víkend sem přijede poprvé oficiálně. Takže pak se odtajní jeho jméno i jeho tvář," řekl Jurnečka.

Z Liberce neodchází na vlastní žádost. "Máme nového biskupa a jak to bývá, nový biskup dělá nějaké změny ve své diecézi. Přeloží nás tam, kde vidí, že je nás zapotřebí přeložit. A jak jsme slibovali úctu a poslušnost biskupovi, který nás světil, i jeho nástupcům, tak jdeme tam, kam nás posílá," uvedl končící arciděkan. Zatím přesně neví, jaká bude jeho nová pozice v Litoměřicích. "Je tam ještě takový drobný otazník, co se z toho všechno vyvrbí, teprve se ukáže, co bude mojí službou," dodal.

Věra Unčovská oslavila významné životní jubileum.
FOTO: Gratulujeme! Věra Unčovská z Alzheimer Home Minkovice oslavila stovku

Na dobu působení v Liberci bude vzpomínat rád. "Opouštím tady tu farnost po 14 letech a Liberecký kraj po 26 letech, což je polovina mého života. Neopouští se mi to úplně lehko, protože je to kraj, který má svoje kouzla, svoje zákonitosti a svoji krásu a zvykl jsem si tady. Ale biskup rozhodl," uvedl dvaapadesátiletý Jurnečka. Do Liberce chce ale i nadále dojíždět alespoň jednou týdně. Na zmenšený úvazek bude dál působit jako kaplan ve zdejší věznici a pokračovat tam bude i v jednom projektu zaměřeném na adaptaci odsouzených s poruchou osobností.

Za úspěch ze svého působení v Liberci Jurnečka považuje to, že se v několika etapách podařilo opravit hlavní arciděkanský kostel sv. Antonína v Liberci. "Ten se krásně rozzářil," uvedl. Spokojený je i s tím, jaké vztahy si farnost vytvořila s krajem, městem, školami i různými spolky. "Myslím si, že se podařilo, že farnost se stala partnerem pro mnohé v tomto městě. Podařilo se i trošku oživit práci s dětmi, mládeží, skauty," řekl Jurnečka.

Slavnostní večer „Karel Hubáček 100“ se uskutečnil v univerzitní aule. Součástí programu bylo odhalení interaktivního objektu s Hubáčkovými citáty.
Budoucí architekti vzdali poctu Karlu Hubáčkovi. Věnovali mu interaktivní objekt

Libereckou farnost považuje za relativně velkou, na nedělní mše do hlavního kostela přichází kolem 450 lidí. "Což na naše podmínky není zrovna málo. I když těch aktivních členů je pochopitelně podstatně míň, nějakých 30, 35. Ale i to je pěkné množství, se kterým se vytváří hodně dobrého," uvedl. Hodně práce podle něj čeká i jeho nástupce. "Nezávidím mu to, protože je zapotřebí dát do pořádku budovu arciděkanství, faru. A je zapotřebí udržovat i všechny vztahy a vazby, což také není vždycky úplně jednoduché," dodal Jurnečka.

Mohlo by vás zajímat: Prodloužit nebo zachovat? Studie ukázala šest podob budoucí lanovky na Ještěd

Zdroj: Deník/Jiří Louda